Powrót do listy zajęć dla grup szkolnych

Smok, rycerze i pomarańcze — aksjomat wyboru w matematycznej fantazji

Wykładowca(y)
dr Michał Korch
Typ klasy
Wykład dla zaawansowanych licealistów
Poziom
wykład (ok. 90 minut) nieco ambitniejszy, dla zaawansowanych licealistów
Liczba uczestników
Opis

Biało-czarny smok porwał do niewoli nieskończenie wielu rycerzy-matematyków. Na szczęście każdy z nich ma na hełmie białe lub czarne pióro — z tym, że nikt jednak nie zna koloru pióra na swoim własnym hełmie. Smok wymyślił okrutną regułę — pożre wszystkich, którzy nie zgadną koloru swojego piórka. Na szczęście, prawie wszyscy rycerze-matematyce mogą ujść z życiem!... O ile... założymy, że prawdziwy jest, bardzo naturalny aksjomat, zwany aksjomatem wyboru. Zastanowimy się, jakie jeszcze przedziwne ma on konsekwencje, rozmawiając o fantastycznych obiektach i zjawiskach ze świata matematyki — słowniku wszystkich słów oraz cudownym rozmnażaniu pomarańczy.

Dostępne terminy

Konkretne daty i godziny wymagają potwierdzenia, czasem mogą być niedostępne, np. być już zajęte przez inną grupę

W wersji stacjonarnej

piątki — 12:30-14:00 lub 16:00-17:30

z dokładnością do dostępności sal na wydziale (niektóre terminy, zwłaszcza we wczesnych godzinach, mogą być trudniej dostępne).

W wersji zdalnej

poniedziałki — dowolne godziny,
piątki — przed 14:00 lub po 16:00.