Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

W zawodach w programowaniu zespołowym biorą udział trzyosobowe zespoły. Zawody trwają 5 godzin, podczas których zespoły mają do rozwiązania pewną liczbę zadań algorytmiczno-programistycznych. Każdy zespół ma do dyspozycji tylko jeden komputer. Rozwiązanie zadania polega na ułożeniu algorytmu rozwiązującego zadany w treści zadania problem, a następnie zaprogramowaniu go w jednym z udostępnionych przez organizatorów języku programowania - zazwyczaj jest to C, C++, Java lub Pascal. Rozwiązania zespołów są sprawdzane w trybie on line. Zgłoszone rozwiązanie może zostać uznane za rozwiązane (komunikat "accepted") lub nie. W tym drugim przypadku zespół dostaje komunikat o błędzie, który wystąpił podczas sprawdzania:

  • błąd kompilacji (compile error),
  • przekroczenie limitu czasu na wykonanie programu (time-limit exceeded),
  • błąd podczas wykonywania się programu (run-time error),
  • niepoprawny wynik (wrong answer).

Niepoprawne rozwiązania zespoły mogą poprawiać w dalszej części zawodów. Zwycięzcą konkursu zostaje zespół z największą liczbą rozwiązanych zadań. W przypadku takiej samej liczby rozwiązanych zadań o kolejności decyduje czas poświęcony na ich rozwiązywanie. Czas ten jest sumą czasów rozwiązywania pojedynczych zadań. Czas rozwiązywania jednego zadania jest mierzony zawsze od początku zawodów do momentu zgłoszenia jego poprawnego rozwiązania. Za każde wcześniejsze zgłoszenie takiego zadania jest doliczane 20 minut kary.

Najbardziej prestiżowym, światowym konkursem programistycznym są Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest, w skrócie ICPC). Pierwszy konkurs ICPC odbył się w roku 1977. W XXI wieku konkurs gromadzi tysiące zespołów akademickich ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. Biorą w nim udział zespoły z najlepszych informatycznych uczelni na świecie. Konkurs ICPC jest dwustopniowy. Pierwszy stopień to runda eliminacyjna rozgrywana w regionach. Polacy startują w regionie środkowo-europejskim. Eliminacje w tym regionie uważane są za Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (ang. nazwa: Central Europe Regional Contest, w skrócie CERC). W zawodach CERC biorą udział reprezentacje uczelni z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Tylko zwycięzca zawodów CERC ma zagwarantowany udziały w finałach konkursu ICPC (drugi i ostatni stopień konkursu). Zazwyczaj jednak na finały z regionu środkowo-europejskiego jadą 2-3 zespoły. Tutaj należy podkreślić, że w finałach Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym z każdej uczelni może wystąpić tylko co najwyżej jeden zespół.

Odpowiednikiem konkursu ICPC są w Polsce Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym.

Znakomite wyniki drużyn z UW w ostatnich latach to ogromna zasługa Sponsora Głównego drużyn studentów Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym - PKO Banku Polskiego, który od roku 2011 wspiera nasze zespoły w przygotowaniach do Finałów konkursu ICPC i podczas samych Finałów.

Osiągnięcia

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995