
Laboratorium Pomysłów
Do 10 czerwca zbierane są zgłoszenia w 6.edycji Laboratorium Pomysłów - inicjatywy grantowej organizowanej przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z firmą farmaceutyczną Johnson & Johnson Innovative Medicine Polska.
Jeśli Twój pomysł nie został nagrodzony w poprzedniej edycji możesz przystąpić do rekrutacji w tej i kolejnych edycjach Programu!
Celem programu jest wspieranie nowatorskich pomysłów oraz rozwój interdyscyplinarnych zespołów w środowisku akademickim.

Kolokwium Wydziałowe
Serdecznie zapraszamy w czwartek, 29 maja o 14:30 do sali 2180, na wykład Alexisa Vasseura z University of Texas w Austin, który wygłosi referat "Stability of discontinuous flow for incompressible inviscid fluid".

Stypendyści START
Gratulujemy laureatom tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:
Hubertowi Banieckiemu, który jest doktorantem w Instytucie Informatyki i Damianowi Głodkowskiemu - asystentowi w Instytucie Matematyki.
Stypendia START stanowią istotne wyróżnienie dla młodych naukowców rozpoczynających swoją karierę naukową.
Życzymy dalszych sukcesów!

PhD Open "Foundations of Graph Neural Networks"
Najbliższe wyklady otwarte z serii PhDOpen odbędą się w dniach 21-23 maja.
Egor Kostylev z Uniwersytetu w Oslo opowie o GNN (Graph Neural Networks) - grafowych sieciach neuronowych.

Zintegrowany program rozwoju dydaktyki
Informujemy, że od 1 stycznia 2025 r. Uniwersytet Warszawski realizuje „Zintegrowany program rozwoju dydaktyki - ZIP 2.0”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 -2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00). Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu dokonaliśmy zmian w programach kształcenia na kierunkach:

Poniedziałek 19 maja dniem rektorskim
W poniedziałek, 19 maja odbędą się uroczystości pożegnalne Pani Małgorzaty Dynak, która 7 maja poniosła tragiczną śmierć na Kampusie Głównym UW. Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa 5. Dalsze uroczystości na cmentarzu będą miały charakter wyłącznie rodzinny. Zgodnie z decyzją Rektora UW, poniedziałek jest dniem bez zajęć dydaktycznych i wykonywania pracy na UW.
Budynek Wydziału pozostaje w tym dniu dostępny dla studentów, doktorantów i pracowników.

Wykład z serii "Maria Skłodowska-Curie lecture"
Zapraszamy na kolejny wykład im.Marii Skłodowskiej-Curie!
O fotonice w kwantowej teorii informacji opowie prof. Ian Walmsley z Imperial College London w wykładzie pt. Lighting the Quantum Future.
Do zobaczenia w najbliższy czwartek, o 12:30 w 2180!

Rectangle-peg problem
W czwartek na naszym Wydziale gościć będziemy dr Lei Chen z Chińskiej Akademii Nauk, tegoroczną laureatkę nagrody im. Kamila Duszenki.
O 12:15 w sali 4420 wygłosi ona wykład (po angielsku)The rectangle peg problem który, zgodnie z regulaminem nagrody, adresowany jest do licealistów-olimpijczyków; a na pewno będzie też ciekawy (i dostępny) dla studentów.
Serdecznie zapraszamy!

Wsparcie dla społeczności UW
Spoleczność UW może korzystać ze wsparcia psychologicznego w Centrum Pomocy Psychologicznej, anonimowego telefonu zaufania, pomocy psychologów z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Ośrodków Interwencji Kryzysowej m.st. Warszawy.
Uruchomiony został uniwersytecki telefon alarmowy: +48 22 55 22 112.
Na stronie https://bezpieczenstwo.uw.edu.pl/ znajdują się instrukcje postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz formularz zgłaszania zagrożenia.

Rekrutacja do Szkół Doktorskich
Rozpoczęły się zapisy do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.
Rejestracja odbywa się elektronicznie w serwisie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, potrwa do 29 maja.

Konkurs im. Mariana Rejewskiego
Już po raz siódmy Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej organizuje i prowadzi merytorycznie konkurs o nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę naukową z obszaru cyberbezpieczeństwa i kryptologii.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach:
- na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską;
- na najlepszą rozprawę doktorską.
Uczestnikami Konkursu w kategorii I. mogą być osoby, które obroniły pracę inżynierską, licencjacką lub magisterską na uczelni, mającej siedzibę na terytorium RP, nie wcześniej niż dnia 1 października 2020 r. Uczestnikami Konkursu w kategorii II. mogą być osoby, które obroniły rozprawę doktorską, na podstawie której podmiot, mający siedzibę na terytorium RP, nadał stopień naukowy doktora, nie wcześniej niż dnia 1 października 2020 r.
W Konkursie mogą zostać przyznane nagrody pieniężne, nagrody dodatkowe i nagrody rzeczowe.
Termin zgłoszeń: 15 września 2025.

Wspomnienie o Wiktorze Bartolu
Na portalu wydziałowym ukazały się wspomnienia o Wiktorze Bartolu, zmarłym w listopadzie 2024 roku wieloletnim wykładowcy naszego wydziału, wicedyrektorze Instytutu Matematyki i redaktorze czasopisma "Delta", koledze i nauczycielu wielu z nas. Zapraszamy do lektury.
Zachęcamy do nadsyłania wspomnień o osobach zmarłych związanych z naszym Wydziałem na adres mmoszyns@mimuw.edu.pl

PhD Open "Markov chain Monte Carlo sampling algorithms"
Zapraszamy doktorantów, studentów i wszystkich zainteresowanych na serię wykładów w ramach PhD Open in Mathematics.
O próbkowaniu, Łańcucach Markowa i Monte Carlo i innych algorytmach będzie opowiadał Samuel Livingstone z University College London.

MathGarage: Geometry & PDEs
Zapraszamy na serię wykładów z równań różniczkowych cząstkowych pt. "MathGarage: Geometry & PDEs", zorganizowaną w ramach IDUB, któa odbędzie się na naszym wydziale w dniach 14-15 kwietnia.
Wykłady wygłoszą nasi pracownicy, absolwenci i zaproszeni goście.

Dzień Otwarty na Kampusie Głównym
Zapraszamy w najbliższą sobotę na stoisko naszego Wydziału podczas Dnia Otwartego UW!
O 11:00 odbędzie się w Auditorium Maximum oddzielne spotkanie dla kandydatów na studia na MIMie, które poprowadzi prodziekan ds studenckich Marcin Engel.