Materiały — książki, artykuły, audycje, filmy, w których opowiadamy o nauce

Pracownicy naszego Wydziału nie tylko uprawiają naukę, ale także z pasją o niej opowiadają, a nie jest to zadanie łatwe. Ale tylko ci, którzy sami się z nauką stykają, są w stanie przekazać, co siedzi w jej wnętrzu, bo sami widzieli…

Poniżej przedstawiamy różnorodne wybrane materiały, w których nasi pracownicy mówią o nauce ludzkim głosem (obszerniejsze zasoby często znajdują się na stronach domowych autorów).

Nagrania

O badaniu mechanizmu rozchodzenia się plotek

Zespół algorytmików stara się opisać zjawiska zachodzące na Twitterze. Ich publikacja "Why Do Cascade Sizes Follow a Power-Law" została przyjęta w marcu 2017 na konferencję International World Wide Web Conference (uznawaną za jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dotyczących przyszłości internetu).

Prezentacje, filmy przedstawiające pracowników i ich badania

Krótkie nagrania prezentujące czym zajmujemy się na Wydziale. Występują w nich młodzi pracownicy naukowi m.in. wyróżnieni prestiżowymi grantami.

Debata: Po co komu matematyka?

Logo "Festiwalu Nauki"

Dyskusja z udziałem prof. dr. hab. Pawła Strzeleckiego, prof. dr hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, dr. hab. Bartosza Klina, prof. dr. hab. Jacka Miękisza oraz dr inż. Anny Tofiluk, XIX Festiwal Nauki w Warszawie, Aula Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, 19 września 2015.

"Matematyczny Cyrk w wykonaniu Delty"

Cyrk, czyli o matematyce lekkiej i niefrasobliwej... Przedstawienie odbyło się po raz pierwszy 2.06.2016.

Bezpieczne kryptowaluty

Logo Bitcoin'a

Publikacja „Secure Multiparty Computations on Bitcoin” autorstwa prof. Stefana Dziembowskiego oraz doktorantów dotyczy kryptograficznych aspektów cyfrowej waluty Bitcoin.

Książki popularnonaukowe

Wśród wielu pozycji popularnonaukowych, których autorami są pracownicy naszego Wydziału, znajdują się m.in.:

• "O twierdzeniach i hipotezach. Matematyka według Delty", redakcja: Wiktor Bartol i Witold Sadowski
  • "Zadania na cztery pory roku. Matematyka według Delty", redakcja: Wiktor Bartol i Kamila Łyczek
  • "Matematyka współczesna dla myślących laików", Paweł Strzelecki

Książki dla dzieci

Okładka ksiązki "Jak długo żyją Muffinki?" Okładka ksiiążki "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią" Okładka książki "Czy umiecie się dziwić?"

Opowiadamy o matematyce również najmłodszym. Jeżeli komuś zdaje się, że siedmio-, czy dziesięciolatek może opanować jedynie arytmetykę czy nazywanie figur geometrycznych, to znaczy, że spełniony jest co najmniej jeden z warunków:

A. nie zna lub nie lubi matematyki,

B. nie obcował z zaciekawionym świata dzieckiem,

C. wyrósł z dziwienia się.

Wśród pozycji dla dzieci mamy m.in.:

• "Jak długo żyją Muffinki?", Przemysław Biecek
  • "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią", Kamila Łyczek
  • "Czy umiecie się dziwić?" (zbiór artykułów Małej Delty)

Tłumaczenia książek popularnonaukowych

• Andrew Hodges: "Alan Turing: Enigma", Wydawnictwo Albatros (2014), przetłumaczył Wiktor Bartol
  • Steven Strogatz: "Szczęśliwy X. Matematyka na co dzień", Wydawnictwo Naukowe PWN (2014), przetłumaczył Wiktor Bartol
  • Leonard Mlodinow: "Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los", Wydawnictwo Prószyński i S-ka (2009), przetłumaczył Paweł Strzelecki
  • Ian Stewart: "Listy do młodego matematyka", Wydawnictwo Prószyński i S-ka (2008), przetłumaczył Paweł Strzelecki
  • Ian Stewart: "Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką", Wydawnictwo Prószyński i S-ka (2007), przetłumaczył Paweł Strzelecki
  • John Allen Paulos: "Analfabetyzm matematyczny i jego skutki", Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe (1999), przetłumaczył Jacek Miękisz
  • Martin Gardner: "Wszechświat w chusteczce. Rozrywki matematyczne, a także zabawy, łamigłówki i gry słowne Lewisa Carolla", Wydawnictwo Prószyński i S-ka (1999), przetłumaczył Wiktor Bartol