Seminarium Magisterskie

Topologia i Geometria Rozmaitości

Prowadzący: Andrzej Weber i Jarosław Wiśniewski

Plany na rok 2010/2011

Klasy charakterystyczne, czyli globalne, topologiczne niezmenniki numeryczne wiązek wektorowych i rozmaitości różniczkowych.


Rok 2009/2010

W roku akademickim 2009/2010 zajmujemy się przestrzeniami jednorodnymi. Najlepiej znane przestrzenie jednorodne to przestrzenie rzutowe, grassmanniany, przestrzenie flag. W ogólnosci definiujemy przestrzeń jednorodną jako rozmaitość, na której działa przechodnio grupa Liego (czyli grupa topologiczna, która jednoczesnie jest rozmaitościa). Na przyklad zespolony grassmannian Grass(k,n) parametryzujący k-wymiarowe podprzestrzenie liniowe w C^n jest jednorodny ze względu na działanie pełnej grupy liniowej GL_n(C). Można go tez utożsamić z przestrzenią warstw grupy unitarnej: Grass(k,n)=U(n)/(U(k)xU(n-k)). Przy pewnych założeniach przestrzenie jednorodne są zwartymi zespolonymi rozmaitościami. Przy opisie tych przestrzeni pojawiają się ciekawe problemy kombinatoryczne. Grassmanniany mają rozkłady komórkowe indeksowane diagramami Younga. Opis przestrzeni jednorodnych jest związany z klasyfikacją grup Liego. Nieco szerszą klasą, która (jesli czas pozwoli) będziemy się zjmować, są rozmaitości sferyczne. Są to uogólnienia rozmaitości torycznych (którymi zajmowaliśmy się w roku akademickim 2008/2009). Na rozmaitościach sferycznych dzialają grupy algebraiczne, tym razem ze skonczoną iloscią orbit.

Podstawowe informacje o grassmannianach:

Mniej podstwowe wiadomosci: Więcej na temat rozmaitości jednorodnych można przeczytac w skrypcie: Rozmaitości sferyczne: Podstawowe własności grup algebraicznych Uczestnicy: Plan referatow:

Studenci powinni mieć za sobą Geometrię Różniczkową I i w miarę możliwości wybrać Geometrię Różniczkową II. Inne zajęcia związane z tematyką seminarium:




Archiwum Seminarium "Topologia Algebraiczna":

Niektóre ostatnie prace magisterskie (w nawiasie rok i opiekun):

Więcej informacji m.in. o dotychczasowym programie seminarium, dawnych uczestnikach i pracach magisterskich znajdują się na stronach:


Andrzej Weber, e-mail: aweber

Jarek Wiśniewski, e-mail: jarekw