Semestr letni 2010/11


Konsultacje
Matematyka Obliczeniowa

Ćwiczenia/Lab MO

Lab piątek 1015-1145, sala 2043 (co 2 tygodnie)
Uwaga Warunkowe zaliczenie ćwiczeń
Osoby bez zaliczonych ćwiczeń ale z zal labem są dopuszczene do egzaminu pisemnego w II terminie warunkowo, tzn. muszą otrzymać minimum 55% punktów z egz pisemnego - wtedy zaliczą ćwiczenia.

Po informację o warunkach wystawienia oceny w II terminie odsyłam do wykładowcy.
Wyniki zadań domowych, zadań komputerowych (lab), kolokwium i kolokwium poprawkowego (o ile będzie): plik-pdf. (proszę sprawdzać czy wszystko się zgadza)

Zaliczenie ćwiczeń i labu

Zaliczenie ćwiczeń i labu - oddzielne.
Ćwiczenia zalicza połowa pkt lub więcej uzyskanych łącznie z kolokwium (60% możliwej do uzyskania liczby p-któw) i prac domowych (40% możliwej do uzyskania liczby p-któw).
LAB komputerowy - 3 nieusprawiedliwione nieobecności = lab niezaliczony; ok 20% za obecności i ok 80% punktów za 2 proste projekty jako zadanie domowe komputerowe. Zaliczenie od 50%. możliwych do uzyskania punktów. Trzeba działające kody w octave okazać w czasie ustalonych zajęć na labie.
PROSZĘ nie przysyłać rozwiązań labu ani prac domowych mailem.

Serie zadań domowych i zadań punktowanych z labu

Serie ZD zadawane co ok. kilka zajęć - niektóre z zadań pisemnych mogą nie być sprawdzane więc radzę oddawać wszystkie.
  1. Pierwsza seria ZD arytmetyka fl - na 18 marca 2011
  2. Pierwszy projekt z labu (algorytm różnic dzielonych) na piątek 15 kwietnia gr 3 (jak ktoś odda ten projekt również na kolejnym labie pierwszym po feriach, to nie obniżę punktów z uwagi na Święta/ferie) i piątek 29 kwietnia 2011 gr 4 (przesunięcie z uwagi na ferie)
  3. Druga seria ZD interpolacja wielomianowa i splajnowa - na piątek 15 kwietnia 2011
  4. Trzecia seria ZD kwadratury i równania nieliniowe - na piątek 20 maja 2011. Zmiana terminu o tydzień.
  5. Drugi projekt z labu (met. Steffensena) na piątek 27 maja gr 3 i piątek 3 czerwca 2011 gr 4 (ostatnie zajęcia w labie w danej grupie)
  6. Czwarta seria ZD (nie ma zadań pisemnych) - układy równań liniowych, LZNK, normy macierzy
  7. Projekt z labu trzeba pokazać w akcji w czasie zajęć labu, nie gwarantuję, że zadania oddane po terminie będą sprawdzone.
Zadania oddajemy w ustalony terminie tylko w czasie ćwiczeń - odpowiednio labu - osoby które mają formalne usprawiedliwienie i nie mogły oddać zadań będą miały albo inaczej przeskalowane pkty z prac domowych albo dostaną zadania inne równoważne na inny termin - proszę się zwracać do mnie indywidualnie. Za samo oddanie zadań po terminie nie ma punktów a jeśli zadanie zostało sprawdzone to ilość zdobytych pktów dzielę przez dwa o ile zadania zostaly oddane w ciągu 6 dni od terminu oddania, a przez cztery jeśli po więcej niż 7 dni po terminie.
PROSZĘ NIE przysyłać rozwiązań mailem
Wyniki zadań domowych i labów: plik-pdf

Program labów

Z ewentualnymi linkami do jakiś prostych skryptów. Bedę starał się tu umieszczac krótkie opisy tego co było czy ma być na labie Zadania, których nie zdążą Państwo na labie zrobić są do domu


Kilka przykładowych skryptów, m-plików (plików funkcyjnych ) octave'a, czy użytecznych linków
(dodawanych w miarę postępu labu)

Tutaj link do stron Octave'a (skąd można ściągnąć kolejną dystrybucje - pod linuxa czy windows)
octave-forge - rozszerzenia octave'a

A tu kolejny manual do octave'a w htmlu

Skrypty m-pliki octave'a

mobasic.m - prosty skrypt octave'a w którym są przedstawione niektóre podstawowe operacje macierzowe, oraz pętle, instrukcje warunkowe, zapisywanie/wczytywanie do/z plików itp
splineZ1.m
splineZ2.m
splineZ3.m
splineZ4i5.m
- kilka skryptow testujących splajny - rozwiązanie niektórych zadań z labu o splajnach
testnewton.m - prosty m-plik octave'a w którym jest funckja testująća rząd zbieżności met Newtona (dla równań ze znanym rozwiązaniem)
odwracanie.m - prosty m-plik octave'a w którym jest funckja testująca odwracanie bez dzielenia czyli met. Newtona dla 1/x-a=0
testhilb.m - prosty skrypt - testuje solvery LU na macierzy Hilberta

Skrypty będą się pojawiały stopniowo.
W razie znalezienia błędów proszę o kontakt (częśc błędów może się brać ze zmian w octave)

Literatura:

Podręczniki: Pozycje [Mos2002] i [Pla2002] to skrypty dostępne dla studentów naszego wydziału. A pozycja [FMW2005] to książka skierowana raczej do studentów politechniki ale większość algorytmów jest w niej opisana. [KC2006] jest podstawowym podręcznikiem - choć niezawierającym wszystkiego co będzie na wykładzie

Inne użyteczne linki

Literatura dodatkowa dla osób zainteresowanych metodami numerycznymi, obejmująca materiał częściowo lub często całkowicie poza zakresem wykładu
Ciekawe eseje wyjaśniające mam nadzieję czym jest i czym na pewno nie jest Analiza Numeryczna (czy inaczej Metody Numeryczne)
Inne eseje tegoż autora o analizie numerycznej i nie tylko http://people.maths.ox.ac.uk/trefethen/essays.html

A tu link do wykładu z Metod Numerycznych on-line na ważniaku: wykłady i ćwiczenia
Powrót do mojej strony domowej.

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2011