Semestr letni 2003/2004



Konsultacje:  w czasie wakacji i sesji jesiennej po wcześniejszym umówieniu  się  e-mailem: lmarcin at mimuw.edu.pl , pok.1020 (na parterze koło biblioteki). Można też sprawdzić: Plan.

  1. Wstęp do informatyki
  2. Równania różniczkowe z labem 


Wstęp do informatyki.

Zaliczenie : lab max 18pkt(12 z labu + 6 dodatkowych) + 6pkt  kartkówka  - zaliczenie od 9pkt
Aby zaliczyc należy dostać co najmnije 7 pkt z labu tzn zaliczyć lab i w sumie mieć co najmniej 9 pktów.
 
Tabela z wynikami zaliczeń - plik pdf - można czytać przy pomocy Acrobat Reader lub xpdf czy ghostview(gv) pod linuxem.


Program labu

Plik z opisem do Free Pascala (pdf).
Free Pascal to freeware - program dostepny za darmo - emuluje wiekszosc opcji Turbo Pascal i Delphi (Borlanda) - mozna go zainstalowac zarówno pod Linuxem jak Windows czy FreeBSD.


Sortowanie i BST:
  1. listy: zaprogramowanie zadań z egzaminu, InsertSort na tablicy ewentualnie  BubbleSort i SelectionSort - 18/02/2004
  2. MergeSort na liście 1-wskaźnikowej i MergeSort tablicowy- wersje  rekurencyjna i nierekurencyjna, ewentualnie QuickSort - 25/02/2004
  3. Dokończenie MergeSortu. QuickSort rekurencyjny na tablicy, Randomized QuickSort - porównywanie czasu działania dla losowych tablic - wypisywanie ilości porównań i czasu rzeczywistego. Sortowanie kubełkowe - 11/03/2004
  4. BST: dodawanie, usuwanie z listy, wypisywanie postaci liniowej, badanie wysokości drzewa,   - 18/03/2004.
  5. dokończenie algorytmów z poprzednich labów,  procedura ktora dla zadanego węzła drzewa BST dokonuje rotacje w lewo albo prawo (o ile to możliwe) , sortowanei kubełkowe połaczone z MergeSortem - sortujemy kubełkowo nazwiska względem pierwszej litery alfabetu tworząc jednokierunkowe listy  dla każdej litery (wskaźniki do początków list trzymamy np w tablicy  z indeksem typu char) , ewentualnie to samo względem 2 pierwszych liter - więcej kubełków tylko - następnie sortujemy te listy MergeSortem (algorytm Państwo macie z Labu 2).- 31/03/2004
Algorytmy grafowe:
  1. Sortowanie topologiczne grafu skierowanego metodą z twierdzenia  na wykładzie - znajdujemy się wierzchołek z którego nie wychodzi żadna krawędź (jeśli takowego nie ma tzn że istnieje cykl i graf cykliczny czyli nie da się go posortować topologicznie)i ten wierzchołek jest ostatni w porządku topologicznym (nie ma jednoznaczności!), usuwa się następnie krawędzie związane z tym wierzchołkiem i powtarza procedure - 07/04/2004
  2. Algorytm przeszukiwania grafu w głąb z zastosowaniem do sortowania topologicznego i znajdowania silnie spójnych składowych GS - 5/05/2004
  3. Zaliczenie zadań i algorytmy szukania MST np Prim ewent. alg Dijikstry szukanie minimalnych ścieżek ze żródła - 19/05/2004.
  4. Algorytmy szukania minimalnej (najkrótszej) ścieżki z każdego wierzchołka do każdego- 26 maja 2004.
Zadania punktowane:  Trzeba wykonać zadania z przynajmniej z 2 grup - nie mogą być to tylko algorytmy sortujące albo tylko grafowe.
Zaliczenie labu: od  7 pkt (warunek konieczny zaliczenia)
Max ilość pktów z labu (do oceny z zaliczenia): 18 pkt.

Sortowanie:
(maksymalnie 8pkt )
Zaliczenie algorytmów obejmuje testowanie na losowych danych klucze mogą być całkowite.  Procedury mają podawać ilość porównań.
  1. MergeSort - rekurencyjny na liście 1-wskaźnikowej - lab - 2 pkt
  2. MergeSort - rekurencyjny na tablicy - dodatkowe - 2  pkt
  3. MergeSort - nierekurencyjny na liście 1-wskaźnikowej lub tablicy - dodatkowe-1pkt (chyba że to jedyny MS oddany wtedy 2pkt)
  4. QuickSort rekurencyjny na tablicy z opcją przełaczania na wersje zrandomizowną - lab-2pkt
  5. Sortowanie kubełkowe + MergeSort - dla nazwisk - kubełki - pierwsze litery nazwiska - dodatkowe - 2pkt.
Drzewa BST: (max 6pkt) (1) - 2 pkt, (2) - 3 pkt (obejmuje (1)),  (3) (obejmuje (1)i (2)) - 6 pkt
  1. Dodawanie z wyszukiwaniem do/w BST z wypisywaniem postaci liniowej - lab - 2 pkt. 
  2. Treść pkt 1. + usuwanie z BST - 3pkt - dodatkowe.
  3. Dodawanie/usuwanie z wyszukiwaniem do/z AVL z wypisywaniem postaci liniowej (obejmuje (2) 6pkt) - dodatkowe
Algorytmy grafowe - topologiczne sortowanie, znajdowanie spójnych składowych GS: (max 7pkt) 1.- 2 pkty, 2. lub 3. 4pkty, 2. i 3. - 5 pkt. 
  1. Sortowanie topologiczne grafu skierowanego (GS) zadanego macierza - algorytmem z dowodu na warunek niecykliczności GS z wykładu. Algorytm ma  podac dane wejściowe i jako wynik wierzchołki w kolejności wg porządku topologicznego - lab -  2pkt
  2. Algorytm przeszukiwania grafu w głąb - tworzący drzewa w postaci list z czasami odkrycia i zaczernienia z zastosowaniem do sortowania topologicznego grafu skierowanego 4pkt - lab.
  3. Treść jak 2. ale z zastosowaniem do znajdowania spójnych składowych grafu skierowanego - dodatkowe (4 jak zamiast 2. lub 1pkt razem z 2. 
Algorytmy grafowe szukania minimalnego drzewa rozpinającego.
  1. Algorytm Kruskal - wyszukuje krawędź o minimalnej wadze i sprawdza czy jest ona bezpieczna jak ta kzostaje dodana do zbioru krawędzi który w końcu stworzy MST -  4pkt - dodatkowe
  2. Algorytm Prim - tworzy od razu drzewo (zaczynając od [ustego i określonego wierzchołka) stopniowo dodając bezpieczne krawędzie aż to drzewo rozepnie cały graf -4 pkt - dodatkowe
Algorytm szukania minimalnej (najkróŧszej) ścieżki
  1. Algorytm Dijikstry - 4 pkt - dodatkowe

Równania różniczkowe zwyczajne z laboratorium
Lab odbywa się co dwa tygodnie. Plan wykładu (dane od wykładowcy prof P. Rybki) i terminy i krótkie opisy kolejnych zajęc na laboratorium:

Warunki zaliczenia: 2 kolokwia na ćwiczeniach(2x40=80pkt)  +  pktu z zadań na labie (2x10=20pkt). Zaliczenie: suma pktów z kolokwiów i labu > 40pkt pktów.


Wyniki kolokwiów i labu.


Kolokwia: nie wolno mieć żadnych materiałów.  Treść zadań obu kolokwiów ze szkicami rozwiązań -plik pdf.
 

Literatura:

  1. W. I. Arnold,  Równania różniczkowe zwyczajne. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, (PWN) Warszawa 1975. Tłumaczenie z rosyjskiego. Książka wyłącznie o teorii równań różniczkowych zwyczajnych.
  2. N. M.  Matwiejew Metody całkowania  równań różniczkowych zwyczajnych. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, (PWN) , Warszawa 1986. Klasyczny podręcznik, głównie metody rozwiązywania równań.
  3. N. M.  Matwiejew Zadania z równań różniczkowych zwyczajnych. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, (PWN) , Warszawa 1976.  Zbiór zadań.
  4. Jerzy Ombach Wykłady z równań różniczkowych wspomagane komputerowo-Maple. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego,   Krakow 1999. Tylko teoria  rrz, bez schematów numerycznych ale za to sporo o Maple.
  5. Andrzej Palczewski Równania Różniczkowe zwyczajne   Teoria i metody numeryczne z wykorzystaniem komputerowego systemu obliczeń symbolicznych. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne (WNT) ,Warszawa 1999. Teoria równań różniczkowych i schematów, trochę o maple'u.
  6. A. F. Filippow Sbornik zadaczi po difieriencjalnym urawnieniam. Nauka, Moskwa, 1979, zbiór zadań, po rosyjsku.
I wiele innych, również w języku polskim.

  Powrót do mojej strony domowej