Laboratorium z Równań Różniczkowych zwyczajnych


Uwaga! Zajęcia z labu 27 maja są przesunięte na  20 maja, a lab z 6 maja na 13 maja. Wynika to z mojego wyjazdu 24-28 maja i przesunięć zajęć przez dziekana.

wiosna 2004, czwartki 8:30 (co drugi tydzień, pierwsze zajęcia: 19/02/2004 ewentualne zmiany mogą być spowodowane np z powodu świąt).

W trakcie zajęć na labie będziemy się zapoznawać z dwoma pakietami: maple i scilab - pierwszy jest pakietem symbolicznym - choć ma też możliwość z korzystania z pewnych algorytmów numerycznych, drugi jest pakietem numerycznym bez obliczeń symbolicznych. Scilab jest klonem matlaba - jest to oprogramowanie freeware - można ściągnąc ze stron (Inria-scilab  i zainstalować pod systemami: linux, windows 2000 i inne. Zaletą maple'a jest duża ilość książek do RRzw w których niektóre możliwości maple'a  są opisane. Część zadań będzie polegała na zaprogramowaniu prostych schematów i np. zbadaniu ich rzędu lokalnego czy rzędu zbieżności dla znanych rozwiązań (dokładniejsze definicje na wykładzie,ew/ ćwiczeniach) - najprościej będzie to zrobić w scilabie gdzie i wizualizacja jest b. prosta ale jak ktoś chce to może pisać programy w dowolnym języku np pascal, C, C++ i rysować wykresy zgranych na dysk danych scilabem ewent. maplem albo innym narzędziem np. gnuplotem (można i uruchomić grafike pod linuxem bezpośrednio z programu napisanego np w C++ ale to dość trudne).

Plan labu będzie czasami podany zapewne na wyrost i w miare możności
zadania nie zrealizowane na danym labie przesuna się na następny.
  Uwaga! Zajęcia z labu 27 maja są przesunięte na  20 maja, a lab z 6 maja na 13 maja. Wynika to z mojego wyjazdu 24-28 maja i przesunięć zajęć przez dziekana.

Zadania komputerowe:
Zadanie 1 Termin lab 4 - 10pkt (później 8pkt) Dwa programy do wyboru.
  1. Napisać w scilabie (albo innym języku oprogramowania) implementację schematu Rungego 4 rzędu dla  równania w 2D typu x'=f(t,x,y), y'=g(t,x,y), x(a)=x0, y(a)=y0. Testować min. na równaniach liniowych y'=ay,y(0)=1 i y''=-y, y(0)=1,y'(0)=0, (Rozw: cos(x)) na odcinku [0,1] lub [0,Pi]. Wyrzucać na ekran rozwiązania dokładne i obliczone schematem. Porównywać bład w końcu odcinku  pomiędzy rozw. dokładnym a obliczonym schematem czy błąd zachowuje się jak O(h^4)?
  2. Albo zamiast schematu Rungego 4 rzędu - napisać schemat typu predyktor-corrector tylko dla równania skalarnego wykorzystujący schematy zamknięty i otwarty Eulera - wykonując jeden krok metody Newtona (dla  rozwiązywania nieliniowego układu równań w każdym kroku met. zamkniętej Eulera). Testować  na równaniu y'=(cos(y))^2 y(0)=0 na odcinku [0,10]. Zbadać rząd eksperymentalnie poprzez badanie błędu dla  kroku połowionego.
Zadanie 2 Termin ostani lab 10pkt - potem 8pkt. Ponownie do wyboru.
  1.  Prosta metoda strzałów dla równania -y'' + g(t)y=f(t), y(0)=c, y(1)=d, g(t)>=0, wystarczy oddać dwa strzały tzn policzyć rozwiązanie dla y(0)=c, y(0)=s1 a potem y(0)=c, y(0)=s2 (s1 różne s2) i obliczyć s dla którego rozwiązanie z warunkami y(0)=c, y(0)=s spełni równanie. jak obliczyć s to dodatkowe zadanie - powinni Państwa to wiedzieć z wykładu i ćwiczeń w odpowiednim momencie. Do rozwiązywania równania zastosować dowolny otwarty schemat rzędu 4 np Rungego rzędu 4 i h=0.1,0.01 oraz itd Testować np dla g(t)=1, t^2  i f(t)=-6*t^3, cos(t),  t^2+sin(t) itd  Drukować na ekranie wykres rozwiązania co pozwoli sprawdzić czy rzeczywiście wychodzi to o co chodzi.
  2. Schemat ze zmiennym krokiem całkowania (wystarczy dla r. skalarnego) jak opisany w   książce prof Andrzeja Palczewskiego, rozdział  5.2, str. 151-155. Schemat ma porównywać rozwiązanie dokładne dla równania  z Zad 1 podpkt 2  i y'=-x/y, y(x0)=1,1/2,-1, -1/2 itp (mają znane gładkie rozwiązania) w obliczonych pktach i drukować wykresy na ekranie i  podawać na końcu ilość kroków potrzebną do obliczenia rozwiązania na zadanym odcinku czasu.




Powrót do strony z zajęciami w semestrze letnim 2003/04.