Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Absolwenci o sobie

Krzysztof Bisewski

Bardzo dużo zawdzięczam studiom na MIM. Po ukończeniu studiów magisterskich zrobiłem doktorat z matematyki w Amsterdamie, a potem pracowałem jako post-doc na uczelni w Szwajcarii. Od niedawna zacząłem pracę na stanowisku data scientist w firmie konsultingowej. Matematyka na MIM jest na bardzo wysokim poziomie i po ukończeniu takiego kierunku wiedzą można spokojnie konkurować z absolwentami z całego świata. Mi osobiście te studia bardzo pomogły, pogłębiły moją ciekawość matematyki, nauczyły ścisłego myślenia i systematycznego podejścia do rozwiązywania problemów (nie tylko tych matematycznych).


Mariia Savenko

Jestem doktorantką we Francji. Zajmuję się dynamiką molekularną. Pracujemy nad błonami bakteryjnymi oraz peptydami antybakteryjnymi. Studia bardzo mi pomogły uzyskać szeroka wiedzę z programowania, statystyki, biologii jednocześnie i to ułatwia mój doktorat. Praca w akademii nie jest łatwa, trudno dostać stałą pracę oraz wymaga poświęcenia całego czasu na badania, ale lubię to i jestem wdzięczna, że miałam okazję studiować bioinformatykę tutaj, na MIMie. Jeżeli ktoś chce pracować w branży naukowej, to studia bardzo pomogą.


Krzysztof Królak

Dzięki informatyce na MIMie nauczyłem się wszystkiego co jest potrzebne zarówno dla wielkich kalifornijskich korporacji jak i małych dynamicznych startupów, jak i wiele wiele więcej. Dzięki ogromnej bazie teoretycznej i praktycznej bez problemu mogłem prowadzić swoją karierę w Google'u a następnie w nowoczesnych startupach. Na MIMie nauczyłem się bardzo dużo, a wszystko czego teraz potrzebuję się douczyć przyswajam z ogromną łatwością - dzięki głębi zrozumienia systemów informatycznych danej mi przez MIM. Dziękuję!


Przemysław Pawelec

FinOps to działka zawierająca elementy analizy danych, programowania narzędzi, dużych przedsięwzięć devopsowych oraz optymalizacji zarówno nisko jak i wysokopoziomowych. Praca ma sens dzięki skali firmy, której wydatki na chmurę liczy się w milionach. Dzięki MIM wszystkie techniczne i analityczne aspekty tej pracy są zasadniczo banalne, także praca jest bardzo owocna i satysfakcjonująca, a przy okazji bezstresowa. Matematyka to fajny kierunek, bo poznaje się naprawdę głęboką wiedzę. Poza tym okazuje się, że wprawa w dowodzeniu twierdzeń pomaga programować. MIM polecam każdej ściśle zorientowanej osobie.


Aleksandra Paluszyńska

Obecnie zbliżam się do końca studiów doktoranckich z ekonomii na Northwestern University. Nie udałoby mi się to bez studiów na MIMie, które dały mi solidne podstawy matematyki, niezbędne w ekonomii na poziomie, na którym ją obecnie studiuję. Oprócz tego, porównując do moich równoległych studiów na SGH, na MIMie spotykałam się z większą liczbą osób, które poważnie podchodziły do studiów, a również z bardziej systematycznymi wymaganiami samych studiów, co pozwoliło mi wyrobić etykę pracy niezbędną w przyszłej karierze. Ponadto, ze względu na wysoki poziom matematyki na MIMie (i w Polsce ogólnie), w porównaniu do poziomu ekonomii na uniwersytetach w Polsce, pomyślna rekrutacja na najlepsze wydziały w USA na doktorat z ekonomii jest praktycznie niemożliwa bez dyplomu z matematyki. A z kolei sukces na takim doktoracie gwarantuje dostęp do najlepszych stanowisk na rynku amerykańskim, które są nie tylko świetnie opłacane, ale przede wszystkim dużo ciekawsze niż podobne stanowiska w Polsce (a wręcz ogólnie na rynku europejskim).


Adam Głowacki

Kiedy szedłem na studia, wydawało mi się, że potrzebuję przede wszystkim papierka. Przecież dostępnych jest wiele, zrozumiałych nawet dla gimnazjalisty, książek o programowaniu w przeróżnych językach/technologiach. Natomiast na MIM-ie dowiedziałem się, że nie wystarczy znać język, żeby sensownie tworzyć oprogramowanie. Dobry program charakteryzuje się czymś więcej niż tylko "jakoś działa." Okazało się, że bardzo ważna jest wewnętrzna struktura, odpowiednia architektura kodu. Przypuszczam, że bez MIM-u uzmysłowienie sobie jak ogromne zalety ma czysty kod, niemutowalne struktury danych, zajęłoby mi bardzo dużo czasu. No i to właśnie na MIM-ie pokazano mi Haskella, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest sporym atutem na rynku pracy.


Natalia Włodarczyk

Chociaż studia nie dały mi zbyt dużo wiedzy praktycznej, to pracodawcy cenią sobie umiejętności analityczne i sposób myślenia osób po matematyce, wiedząc, że wiedzę praktyczną takie osoby zdobywają z łatwością w locie. Zajmuję się szeroko pojętą analizą danych i modelowaniem, w dużym stopniu wykorzystuję wiedzę z przedmiotów statystycznych i z tych dotyczących języków programowania. Dodatkowo nie miałam żadnych problemów z nauczeniem się kolejnych rzeczy, specyficznych dla mojej pracy.


Damian Dąbrowski

Po matematyce na MIMie zrobiłem doktorat w Barcelonie, od roku jestem na postdoku (po polsku to chyba staż podoktorski) w Jyväskylä, w Finlandii. Studia na MIMie były bardzo dobrym przygotowaniem do kariery naukowej. Szczególnie cenny był szeroki wybór zaawansowanych przedmiotów na magisterce, co umożliwiało "liźnięcie" wielu zaawansowanych dziedzin matematyki. Dzięki temu miałem jako-takie pojęcie o tym, co w matematyce mnie ciekawi, a co raczej nie, i łatwiej było potem wybrać kierunek rozwoju na doktoracie.


Jan Lupa

Pracuję obecnie przy tworzeniu oprogramowania do wielodniowego monitorowania pracy serca dla celów medycznych. Studia oceniam bardzo dobrze. Dały mi solidne podstawy teoretyczne i przygotowały do dalszego poszerzania wiedzy potrzebnej w pracy zawodowej, ale też pozwoliły na poznanie gałęzi informatyki, które mnie fascynują, a których nie wykorzystuję w praktyce.


Marta Dorosz

Jestem osobą odpowiedzialną za kwestie merytoryczne, programowe i nauczycielskie w Matplanecie, gdzie są prowadzone zajęcia rozwijające z matematyki dla dzieci w wieku 4-14 lat. Studia na MIM bardzo rozwinęły moje zdolności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Te umiejętności rozwijamy u dzieci w firmie w której pracuję.


Piotr Garbuliński

Pracuję w firmie ubezpieczeniowej, zajmuję się tworzeniem taryf (algorytmy obliczania składki) oraz monitorowaniem wyników wdrożeń. Modele jakich używamy to głównie GLMy, ale zdarza nam się korzystać z modeli machine learningowych, np. GBMów. Mimo iż na studiach nie miałem styczności z tymi modelami to dzięki podstawom poznanym na studiach nie miałem problemu ze zrozumieniem jak działają te modele. Oprócz samego modelowania ważne jest przygotowywanie danych i umiejętność znajdowania błędów w przygotowanych przez siebie danych - w tym kontekście liczy się ogólnie pojęte analityczne myślenie, które jest niezbędne na studiach matematycznych. Uważam, że studia z matematyki na MIMUW są bardzo dobrą ścieżką edukacji dla osób, które chcą pracować w taryfie ubezpieczeniowej.


Krzysztof Kosiński

Pracuję w Google w dziale Androida, gdzie zajmuję się sterownikami kamery w telefonach Pixel. Kultura firmy bardzo pomaga w zdobywaniu nowych umiejętności i współpracy w rozwiązywaniu problemów, a nieustanny postęp technologii sprawia, że nie ma miejsca na rutynę. Produkty nad którymi pracuję mają duży wpływ na codzienne życie milionów ludzi. Studia magisterskie na MIM umożliwiły mi bliższe zapoznanie się z wieloma dziedzinami informatyki i zdobycie praktycznego doświadczenia, które po latach wciąż jest bardzo przydatne w mojej pracy.


Agata Prokopczuk

Studia na MIM były dla mnie dużym wyzwaniem, aczkolwiek dobrze wspominam ten czas i uważam, że bardzo mnie rozwinęły. Mogłoby się wydawać, że teraz, pracując jako konsultant w IT nie wykorzystuję zdobytej na studiach wiedzy. Jednak jestem przekonana, że w dużej mierze nauka analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, którą doskonaliłam na studiach, pomogła mi osiągnąć sukces zawodowy. Na co dzień pracuję z zagranicznymi klientami, przydają mi się umiejętności z zakresu baz danych i SQL, które nabyłam w czasie studiów. Kolejna rzecz to programowanie, bo poznanie (choćby pobieżne) jednego języka bardzo ułatwia naukę kolejnych w przyszłości. Idąc na studia nie bardzo wiedziałam, co mnie czeka i że zupełnie różni się to od matematyki w liceum. Podczas studiów wiedziałam, że nie zamierzam "zostać w branży", to znaczy np. pracować na uczelni czy brać udziału w projektach badawczych, natomiast odnalazłam się dobrze w pracy analityka, a później w IT. Z perspektywy czasu myślę, że ponownie wybrałabym studia na MIM, choć są one obiektywnie trudne i wymagają dużo pracy, zwłaszcza na pierwszych latach studiów i jeśli wcześniej nie rozszerzało się programu matematyki w liceum ponad program. Uważam, że studia bardzo rozwijają, a także sama renoma uczelni sprawia, że pracodawcy patrzą na ukończony kierunek studiów z uznaniem.


Piotr Dobrowolski

Studia na MIMie były dla mnie bardzo wymagające. Poprzeczka była postawiona dla mnie bardzo wysoko. Wiele razy miałem wątpliwości czy sobie poradzę - pomimo tego, że nie miałem większych problemów, np. ze zdawaniem przedmiotów. Bardzo dużo się nauczyłem. Studiowałem przez pewien czas za granicą, pracuję w międzynarodowym zespole. Teraz z perspektywy czasu wiem, że MIM dał mi bardzo dobry fundament, nie mam już kompleksów. Wiem, że poziom na MIMie jest na najwyższym, międzynarodowym, poziomie. Kolejny aspekt, to aspekt socjalny. Który w moim przypadku jest wręcz nieprawdopodobny i będąc na studiach nie spodziewałem się tego, że po 7 latach od zakończenia studiów: - w najbliższym miesiącu jestem zaproszony na dwie imprezy organizowane przez absolwentów MIMu. W innym państwie. Setki kilometrów od Warszawy. - Z grupą znajomych z MIMu podczas studiów założyliśmy grupę dyskusyjną, która przerodziła się w czat grupowy. Ta grupa jest aktywna od ponad 10 lat, piszemy niemal codziennie (ostatnia wiadomość sprzed 2 godzin). - nowe kontakty pomiędzy absolwentami mimu nie są niczym niezwykłym, nawet po wielu latach po zakończeniu studiów.


Agata Cieplik

Programowaniem interesowałam się trochę już od podstawówki, jednak nie byłam żadnym szczególnym orłem - poza konkursami LOGO w podstawówce, nie startowałam w olimpiadzie informatycznej, ani nie jeździłam na obozy informatyczne. Na studia informatyczne na MIMie szłam z przekonaniem, że "coś tam" umiem i że programowanie lubię, i po prostu chciałabym się dalej rozwijać w tym temacie. Studia rozpoczęłam w 2011 roku, równolegle podjęłam również pierwszą pracę jako programistka front-end. Pierwsze pół roku było jedną wielką niewiadomą - kiedy powoli do wszystkich docierało, jak bardzo niewiele wiemy o świecie. Szczególnie odczuwalne było to na zajęciach z "podstaw matematyki", gdzie byłam jedną z niewielu nie-olimpijczyków w grupie. Tempo zajęć i "trywalizowanie" zadań na ćwiczeniach przez innych studentów było wtedy na porządku dziennym... Na moje szczęście po pierwszym semestrze na MIMie, zebraliśmy dość sporą grupę, z którą wspólnie brnęliśmy dalej, organizując odpytki, rozwiązując zadania domowe, czy przygotowując się do egzaminów i poprawek. Znajomości i przyjaźnie, które nawiązaliśmy w tamtym okresie są na wagę złota i wciąż trwają! Przez cały czas studiów pracowałam. Renoma uczelni i dotychczas zdobyte doświadczenie otwierały coraz więcej drzwi: kończąc studia magisterskie w 2016 roku miałam na koncie pracę w 3 polskich firmach i wakacyjny staż w Google. Tuż po zakończeniu studiów wyjechałam do Stanów Zjednoczonych, by podjąć pracę w Dropboksie. Rekruterzy odezwali się do mnie z polecenia innego studenta MIMu! W DBX zajmowałam się głównie infrastrukturą. Po 5 latach zdecydowałam się zmienić pracę i obecnie rozwijam niewielki startup budując emulator terminala nowej generacji. Studia pozwoliły mi spróbować wielu rzeczy, których sama na pewno bym nie tknęła, a które okazały się mega ciekawe. Szczególnie gdy pracowałam nad infrastrukturą sieciową, wiele zagadnień z zajęć okazało się całkiem przydatne i pomocne w zrozumieniu problemów, z którymi mieliśmy do czynienia na co dzień. Na MIMie zrozumiałam podstawy podstaw, dzięki czemu obecnie jestem dość wszechstronną programistką. Mimo że mój wybór uczelni nie był jakoś szczególnie przemyślany - cieszę się, że poszłam tą drogą i choć nie były to najprostsze studia - nie żałuję wyboru.


Paweł Konieczny

W ciągu ostatnich >10 lat pracowałem nad różnymi projektami dla różnych firm (głównie za granicą). Jedyną cechą wspólną było to, że każdy z problemów wymagał połączenia biznesu, programowania i (często) matematyki. Studia na Wydziale MIM dały mi okazję wypracowania solidnych umiejętności (i dużej pasji) w każdej z tych dziedzin. Z perspektywy czasu i wraz z doświadczeniem mogę śmiało powiedzieć, że na studiach miałem okazję poznać bardzo wiele niezwykle zdolnych osób, które pomogły mi zrozumieć i osiągnąć więcej, niż w jakimkolwiek innym okresie mojego dotychczasowego życia. Informatyka i matematyka są na niesamowitym poziomie - zarówno dzięki wykładowcom, jak i studentom. Z perspektywy czasu najcenniejsze jest móc się z łatwością dostosowywać do nowych technologii i umieć rozkładać problemy na czynniki pierwsze. Warto pracować nad wyrobieniem odpowiedniej intuicji, żeby wiedzieć, co jest możliwe do zrobienia, a gdzie można napotkać problemy. W gruncie rzeczy wiele pomysłów/konceptów cały czas się powtarza. Studia na MIM są przez swoją intensywność były świetną okazją, żeby taką intuicję wypracować.


Michał Modras

Zarządzam zespołem programistów w Google. Pracuję na stanowisku Engineering Manager. Poprzednio pracowałem kilka lat jako programista w brytyjskim startupie, a następnie otworzyłem jego warszawski oddział, który prowadziłem. Doświadczenie i wiedza zdobyte w ramach studiów na MIMUW były absolutnie kluczowe dla mojego wyboru pracy po studiach, a także wykonywania jej z sukcesem. Solidne teoretyczne przygotowanie podczas studiów ułatwiło mi pracę w obszarach dość otwartych, np. ochrona prywatności danych, gdzie oprócz kwalifikacji stricte technicznych i programistycznych, przydało mi się analityczne myślenie i wiedza informatyczna wyniesiona ze studiów. Umiejętności techniczne były z kolei niezbędne przy wykonywaniu codziennych programistycznych zadań i budowania systemów. Z perspektywy przeprowadzenia kilkuset rozmów kwalifikacyjnych i zatrudnienia dziesiątek inżynierów już jako manager, mogę powiedzieć, że absolwenci MIMUW często wykazują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami technicznymi, jak i wiedzą teoretyczną.


Beata Karol

Studia na MIM dały mi ogromną wiedzę, poziom jaki reprezentuje sobą MIM, i wykładowcy są nieporównywalne z innymi uczelniani. MIM dał mi szkole życia i wytrwałości, i nauczył mnie że trzeba się w zdobywanie wiedzy bardzo zaangażować. Ja skończyłam specjalizacje matematyki ubezpieczeniowej, obecnie pracuje w aktuariacie przy wycenie produktów ubezpieczeniowych, bardzo dużo korzystam z wiedzy zdobytej na MIM, szczególnie z zajęć z matematyki finansowej. Przy staraniu się o pracę studia na MIM są bardzo wysoko oceniane, jest to bardzo duży atut i daje z góry ogromne zaufanie od potencjalnego pracodawcy.