Teoria ergodyczna

Seminarium monograficzne dla studentów matematyki

Rok akademicki 2013/14

Prowadzący:  Krzysztof Barański i Anna Zdunik

Prezentacja seminarium na WoW

Rozszerzony opis tematyki seminarium

Problemy badawcze

Skrócony opis: Seminarium będzie poświęcone przedstawieniu głównych idei teorii ergodycznej i jej zastosowaniom w układach dynamicznych, a także w innych działach matematyki. Ze względu na intensywny rozwój tej teorii w ostatnich latach, spory nacisk położymy na wyniki najnowszych badań i na otwarte problemy.

Opis:

Planujemy przedstawienie, między innymi, następujących zagadnień:

1. Podstawowe wyniki teorii ergodycznej.

2. Teoria Leddrappiera-Young, czyli teoria ergodyczna miar niezmienniczych dla dyfeomorfizmów i endomorfizmów na rozmaitościach. Wzór Pesina i jego uogólnienia. Dowód hipotezy Eckmanna-Ruelle'a.

3. Zastosowanie teorii Ledrappiera-Young w zagadnieniach związanych z miarami niezmienniczymi dla wykresów nigdzie nieróżniczkowalnych funkcji typu Weierstrassa. Wyniki grupy warszawskiej. Zagadnienia badawcze do dalszej pracy.

4. Miary samopodobne dla układów IFS z przecięciami: związki z teorią splotów Bernoulliego i hipotezą Furstenberga. Najnowsze wyniki Hochmana, Tao i Shmerkina. Wyniki grupy warszawskiej. Zagadnienia do dalszej pracy.

5. Mierzalna dynamika funkcji przestępnych. Wyniki Lyubicha dotyczące ergodyczności. Wyniki grupy warszawskiej. Zagadnienia do dalszych badań.

6. Dyfeomorfizmy okręgu - klasyczne i nowe wyniki (Avila-Kocsard, Navas, Douady-Yoccoz).

7. Inne zagadnienia teorii ergodycznej, zależnie od zainteresowań uczestników.

Literatura:

Monografie i podręczniki:

S. Fomin, I. Kornfeld, J.Sinaj, Teoria ergodyczna, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987.

W. Parry, Entropy and generators in ergodic theory, W. A. Benjamin, New York 1969.

K. Petersen, Ergodic theory, Cambridge University Press, Cambridge 1989.

F. Przytycki, M. Urbański, Conformal fractals. Ergodic theory methods, London Mathematical Society, Lecture Note Series 371, Cambridge University Press, Cambridge 2010

P. Walters, An introduction to ergodic theory, Springer-Verlag, New York-Berlin 1982.

Artykuły naukowe opublikowane i w formie preprintów.

Zasady zaliczania: Przygotowanie i wygłoszenie co najmniej jednego referatu na zadany temat w ciągu każdego semestru.