Równania różniczkowe zwyczajne

z laboratorium
UWAGA! Oficjalna strona edycji zajęć w r.akad. 20/21 znajduje się na Moodle'u. Wkrótce prześlę Państwu kod do rejestracji.
Poniższe informacje należy traktować jako archiwalne.

W laboratorium będziemy pracowali w systemie Linux, korzystając z Octave/MATLAB-a, Maximy i pakietu DField. Na osobnej stronie przedstawiam zestaw kodów, podobnych do uruchamianych w labie.

Pisząc programy, zachowujcie Państwo ich czytelną strukturę i dodawajcie wyraziste komentarze - co prawda komputerowi jest obojętne, jak zapisujecie program (byleby tylko syntax był poprawny) - ale za to Wam będzie znacznie wygodniej je czytać, sprawdzać, analizować...

Laboratorium

Narzędzia i ich dokumentacja

Dokumentacja poniższych pakietów jest dostępna na ich stronach internetowych.

Maxima
Wersja Open Source słynnego pakietu MACSYMA (darmowy). Najwygodniejsza w użyciu wydaje się wersja o nazwie wxMaxima, mimo kilku dokuczliwych niedoróbek. Są też serwisy internetowe udostępniające dostęp do Maximy (w nieco ograniczonym zakresie):
DFIELD/PPLANE
Wciąż darmowa aplikacja w Javie do wizualizacji RRZ skalarnych bądź układów 2x2.
Octave
Nowoczesny, darmowy pakiet obliczeń numerycznych (klon MATLABa). Dużo materiałów dotyczących Octave i MATLAB-a można znaleźć na stronach poświęconych obliczeniom naukowym.
Mathematica
Powszechnie uznany pakiet komercyjny. Dysponujemy w LABie nowoczesną wersją, ale ograniczoną liczbą licencji! Do krótkich obliczeń ad hoc można użyć serwisu internetowego Wolfram|Alpha.

Podręczniki

  1. A. Palczewski Równania różniczkowe zwyczajne, WNT
  2. A. Palczewski Równania różniczkowe zwyczajne, skrypt z zadaniami (nie jest tożsamy z książką!)
  3. D.Griffiths, D.Higham, Numerical Methods for Ordinary Differential Equations, Springer, 2010.
  4. Ernst Hairer, Syvert Paul Nørsett, Gerhard Wanner, Solving Ordinary Differential Equations, Springer (dwutomowa monografia)
  5. Arieh Iserles, A First Course in the Numerical Analysis of Differential Equations, Cambridge
  6. Robert L. Borrelli, Courtney S. Coleman, Differential Equations: A Modeling Perspective, Wiley
  7. Boyce, DiPrima, Elementary Differential Equations and Boundary Value Problems, Wiley
  8. Henry Edwards, David Penney, Differential Equations and Boundary Value Problems: Computing and Modeling, Prentice-Hall