Historia Matematyki 2021-22 i 2022-23

Od roku 2021 wykład z Historii Matematyki na Wydziale MIM jest prowadzony inaczej niż wcześniej: w trybie “Zespołowego Projektu Wykładowego”, przez grupę osób, w której są zarówno matematycy i informatycy z UW i UJ, jak i historycy z UW oraz Instytutu Historii Nauki PAN.

Wykłady odbywają się zdalnie, na Zoom. Są nagrywane i dostępne dla słuchaczy przedmiotu na wydziałowej platformie Moodle.

Zgodnie z sylabusem, wykład przedstawia dzieje myśli matematycznej. Główna nić prezentacji polega na wskazaniu związków matematyki z przebiegiem historii politycznej, społecznej, rozwojem cywilizacji, kultury i całokształtu nauki. Wykład obejmuje okres od przełomu neolitycznego do chwili obecnej. W zasadzie można go słuchać ze szkolnym przygotowaniem matematycznym, ale większa wiedza w tym zakresie pozwoli pewne fakty zrozumieć głębiej.

Zaliczenie odbywa się poprzez egzamin z otwartymi pytaniami o testowym charakterze (3 godziny, 10-12 pytań, odpowiedź na każde ograniczona do maksimum 80 słów) po każdym semestrze.

Każdy semestr stanowi oddzielną całość i z formalnego punktu widzenia można zaliczyć go osobno; zdecydowanie sensownie jest jednak słuchać całości w porządku zima-lato.