Algebra abstrakcyjna na warsztatach PDF Drukuj Email
Zadania II
Wpisany przez Joachim Jelisiejew   
niedziela, 07 lutego 2010 17:42

Teoria 
Teoria w PDF (dość brzydko spisana).

Źródło w texu.

 
\documentclass[10pt]{article}
\usepackage{amssymb}
\usepackage{amsmath}
\textwidth 16cm
\textheight 24cm
\oddsidemargin 0cm
\topmargin 0pt
\headheight 0pt
\headsep 0pt
\usepackage[polish]{babel}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
%\usepackage{MnSymbol}
% ----------------------------------------------------------------
\vfuzz4pt % Don't report over-full v-boxes if over-edge is small
\hfuzz4pt % Don't report over-full h-boxes if over-edge is small
% THEOREMS -------------------------------------------------------
\newtheorem{thm}{Twierdzenie}[section]
\newtheorem{cor}[thm]{Wniosek}
\newtheorem{lem}[thm]{Lemat}
\newtheorem{defn}[thm]{Definicja}
\newtheorem{tozs}[thm]{Tożsamość}
\newtheorem{hyp}[thm]{Hipoteza}
\newtheorem{useless}[thm]{}
\begin{document}
\def\rozw{\\ \textbf{Rozwiązanie}: \\}
\def\comm#1{ [[#1]] }
\def\deg{^{\oplus}}
\title{Niezbyt formalny i niezbyt intuicyjny wstęp do algebry abstrakcyjnej}
\date{}
\maketitle
\begin{enumerate}
 
\item Nawiasami \comm{} oznaczać będę komentarze.
 
\item \begin{defn} \textbf{Grupą} z \comm{jakimś abstrakcyjnym} działaniem $\oplus$ nazywamy zbiór $G$ spełniający warunki
\begin{enumerate}
\item Dla wszystkich $a,b\in G$ jest $a\oplus b\in G$
\item Dla wszystkich $a,b,c\in G$ jest $(a\oplus b)\oplus c = a\oplus(b\oplus c)$ \comm{czyli kolejność nie ma znaczenia}
\item Istnieje specjalny element $e\in G$, taki, że $a\oplus e = e\oplus a = a$ dla wszystkich $a\in G$ \comm{element neutralny działania $\oplus$} Element ten jest jedyny. Element ten będę dalej oznaczać przez $0_G$.
\item Dla każdego $a\in G$ istnieje odwrotność elementu $a$, czyli taki element $b\in G$, że $a\oplus b= b\oplus a =0_G$. \comm{gdzie $0_G$ jest tym elementem neutralnym}. Ten element oznaczę przez $\ominus a$.
\item Jeżeli \emph{dodatkowo} zachodzi dla wszystkich $a,b\in G$ równość $a\oplus b = b\oplus a$, to grupę nazywamy \textbf{przemienną} \comm{tylko takimi się będziemy zajmować}
\end{enumerate}\end{defn}
Parę uwag:
\begin{itemize}
\item W grupie jest dokładnie jeden element neutralny: Niech $e,f\in G$ będą elementami neutralnymi. Wtedy $e = ef = f$ \comm{Pierwsza równość z określenia $f$, druga z określenia $e$}.
\item Dla każdego elementu $a\in G$ istnieje w grupie $G$ dokładnie jeden element odwrotny do $a$: Niech $a\oplus b = b\oplus a = 0_G$ i $a\oplus c = c\oplus a = 0_G$ to $c = 0_G\oplus c = b\oplus a\oplus c = b \oplus 0_G = b$.
\item Elementem odwrotnym do $0_G$ jest $0_G$. Ponadto $0_G\oplus 0_G = 0_G$.
\item Dalej będę dla uproszczenia pisać $a\ominus b$ zamiast $a\oplus (\ominus b)$. Oczywiście jeżeli $a,b\in G$, to $\ominus b\in G$, więc $a\ominus b = a\oplus(\ominus b)\in G$.
\end{itemize}
 
\item Przykłady grup przemiennych:
\begin{itemize}
\item Liczby całkowite z dodawaniem - elementem neutralnym jest $0$, a elementem odwrotnym do liczby $a$ jest $-a$ bo $a+(-a) = 0$ i $(-a) + a =0$.
\item Liczby wymierne bez $0$ z mnożeniem - elementem neutralnym jest $1$, a elementem odwrotnym do danej liczby jest $\frac{1}{a}$.
\item Liczby wymierne z dodawaniem.
\item Liczby rzeczywiste z dodawaniem.
\item Zbiór reszt z dzielenia przez $n$ czyli zbiór $\{0,1,2,\cdots,n-1\}$ tworzy grupę ze względu na ,,dodawanie modulo $n$'', czyli na działanie $a + b \mod n$. $0$ jest elementem neutralnym, elementem przeciwnym do $a$ jest element $n-a$, gdyż $a + (n-a) = n = 0 \mod n$. Grupę tę zwykle oznaczamy $\mathbb{Z}_n^+$.
\item Jeżeli $p$ jest liczbą \textbf{pierwszą} to zbiór $\{1,2,\cdots,p-1\}$ z ,,mnożeniem modulo $p$'', czyli z działaniem $a \cdot b \mod p$. $1$ jest elementem neutralnym. Grupę tę oznaczamy $\mathbb{Z}_p^*$.\\
Aby wykazać, że istnieje odwrotność $a\in \{1,2,\cdots,p-1\}$ weźmy zbiór liczb $\{0a \mod p,1a \mod p,2a \mod p,\cdots,(p-1)a\mod p\}$. Łatwo zauważyć, że $p|ka - la = (k-l)a$ tylko jeśli $k=l$ (bo $a$ jest względnie pierwsze z $p$) a więc liczby $\{0a \mod p, 1a \mod p,2a \mod p,\cdots,(p-1)a\mod p\}$ dają różne reszty z dzielenia przez $p$. Skoro reszt jest $p$ i tych liczb jest $p$, to któraś z nich musi dawać resztę $1$. Istnieje więc takie $b\in \{1,2,\cdots,p-1\}$, że $ab = 1$. Liczba $b$ jest odwrotnością $a$.
\item Liczby dodatnie, względnie pierwsze z $n\in \mathbb{N}$ i mniejsze od $n$ z działaniem $a \cdot b \mod n$. Dowodzimy podobnie jak w poprzednim przykładzie, lecz trzeba udowodnić też warunek a). Ilość elementów tej grupy, czyli ilość liczb względnie pierwszych z $n$ i mniejszych od $n$ oznaczamy przez $\phi(n)$.
\item \comm{tylko na wszelki wypadek} Liczby zespolone z dodawaniem i liczby zespolone bez $0$ z mnożeniem.
\item Liczby naturalne z dodawaniem \textbf{nie} są grupą, gdyż nie istnieje np. taka liczba dodatnia $n$, że $1+n=0$, czyli nie istnieje odwrotność $1$.
\item Liczby całkowite bez $0$ z mnożeniem nie są grupą - nie ma liczby całkowitej $k$ takiej, że $2k=1$, czyli nie ma odwrotności $2$.
\end{itemize}
Przykładem grupy, która jest nie przemienna są macierze odwracalne $2\times 2$ z mnożeniem macierzy. \comm{Podkreślam, takimi przykładami nie będziemy się zajmować}.
 
\item \textbf{Pytanie}: po co komplikować sobie życie, mówiąc, że ,,zwykłe'' liczby całkowite tworzą jakąśtam grupę?\\
Chodzi o to, że jeżeli udowodnimy jakieś twierdzenie dla grup, to będziemy je mieli udowodnione dla wszystkich grup: będzie to jakieś twierdzenie dla liczb całkowitych, inne twierdzenie dla macierzy itd. Twierdzenia te mogą wydawać się bardzo różne i trudne do powiązania, jeżeli nie będziemy mówić o grupach.
 
\item \begin{defn} Powiemy, że $H$ jest \textbf{podgrupą} $G$, jeżeli zbiór $H$ jest zawarty w $G$: $H\subseteq G$ i $H$ jest grupą ze względu na to samo działanie co $G$.
\end{defn}
\begin{lem}Do tego, żeby $H\subseteq G$, było podgrupą, gdy wiemy, że $G$ jest grupą, wystarczy
$$a,b\in H\rightarrow a\oplus b\in H \hbox{ i } a\in H\rightarrow \ominus a\in H$$
\end{lem}
Faktycznie pierwszy i czwarty warunek definicji jest spełniony z założenia, drugi warunek jest spełniony dla $G$, a więc tym bardziej dla $H$. Ponadto jeżeli $a\in H$ i $\ominus a\in H$, to z $a,b\in H\rightarrow a\oplus b\in H$ otrzymuję, podstawiając $b=\ominus a$, $0_G = a + \ominus a\in H$. A więc każda podgrupa zawiera element neutralny grupy i jest on elementem neutralnym podgrupy!\\
Ponadto jeżeli $G$ jest przemienna to i $H$ jest przemienna.
 
\item Pierwsze koty za płoty, czyli pierwsze twierdzenie w teorii grup.
\begin{thm}[Twierdzenie Lagrange] Jeżeli $H$ jest podgrupą grupy $G$, która ma skończenie wiele elementów, to $|H|$ dzieli $|G|$, gdzie $|X|$ oznacza ilość elementów zbioru $X$.\end{thm}
\textbf{Dowód}: Zdefiniujmy sobie relację $\sim$ pomiędzy elementami grupy $G$: niech $a\sim b$ oznacza, że $a\ominus b\in H$ \comm{z definicji $G$ dla każdych elementów $a,b\in G$ jest $a\ominus b\in G$, ale wcale nie musi być $a\ominus b\in H$!}. Relacja $\sim$ spełnia warunki:
\begin{itemize}
\item $a\sim a$, gdyż $a\ominus a=0_G\in H$
\item $a\sim b\rightarrow b\sim a$. Jeżeli $a\ominus b\in H$, to z definicji grupy $\ominus(a\ominus b)\in H$, a $\ominus(a\ominus b) = b \ominus a$, czyli $ b \ominus a\in H$, a więc z definicji $\sim$ jest $b\sim a$.
\item $a\sim b\wedge b\sim c\rightarrow a\sim c$. Jeżeli $a\ominus b\in H$ i $b\ominus c\in H$, to $(a\ominus b)\oplus (b\ominus c)\in H$, a $(a\ominus b)\oplus (b\ominus c) = a\ominus c$, więc $a\ominus c\in H$, czyli $a\sim c$.
\end{itemize}
Relacja $\sim$ rozbija $G$ na pewną ilość podzbiorów, których elementy pozostają ze sobą w relacji np.\\
Niech $G$ będzie grupą $\{0,1,2,\cdots,7\}$ z dodawaniem modulo $8$, a $H=\{0,2,4,6\}$ z tym samym działaniem. Wtedy $H$ jest podgrupą $G$. Relacja określona wyżej rozbija $G$ na 2 zbiory:
$$\{0,2,4,6\} \hbox{ i } \{1,3,5,7\}$$
Wracajac do przypadku ogólnego, niech relacja $\sim$ rozbija $G$ na podzbiory $A_1,A_2,\cdots,A_m$, których elementy pozostają ze sobą w relacji $\sim$.\\
% Zauważmy, że jednym z tych podzbiorów jest $H$. Faktycznie, jeżeli weźmiemy dowolny element $h\in H$, to $h\ominus c\in H$ implikuje $c = h\ominus (h\ominus c)\in H$ i jeżeli $h_1\in H$, to oczywiście $h\ominus h_1\in H$, więc $h\sim h_1$, czyli $h$ pozostaje w relacji tylko i wyłącznie ze wszystkimi elementami $H$. Tak więc pewien podzbiór $A_i$, zawierający $h$, jest równy $H$.\\
Jeżeli udowodniłbym, że dowolny podzbiór $A_k$ ma tyle samo elementów co $H$, to z tego wynikałoby, że
$$|G| = |A_1|+|A_2|+\cdots+|A_m| = |H| + |H| +\cdots + |H| = m|H|$$
czyli teza.\\
Pozostaje udowodnić, że $|A_i| = |H|$ dla dowolnego $i$. Niech $a\in A_i$. Rozważmy zbiór
$$B = \{a\oplus h_1,a\oplus h_2,a\oplus h_3\cdots,a\oplus h_k\}$$
gdzie $h_1,h_2,\cdots,h_k$ to \textbf{wszystkie} elementy $H$. Zauważmy, że zbiór $B$ ma $|H|$ elementów.\\
Zauważmy, że $a\ominus (a \oplus h_i) = h_i\in H$, czyli element $a$ jest w relacji $\sim$ ze wszystkimi elementami zbioru $B$, a więc $B\subseteq A_i$, gdyż $A_i$ był zbiorem elementów będących w relacji $\sim$ z $a$.\\
Z drugiej strony, jeżeli $a\sim b$ to $a\ominus b\in H$, czyli $a\ominus b = h$ (gdzie $h\in H$), czyli $b = a\ominus h = a\oplus (\ominus h)$. Element $\ominus h$ należy do $H$, a więc $b$ można zapisać w postaci $a\oplus \hbox{ element z }H\hbox{ }$, więc $b\in B$. $b$ było wybrane dowolnie, więc każdy element pozostający w relacji $\sim$ z $a$ należy do $B$! Stąd wynika $A_i\subseteq B$ a wcześniej było $B\subseteq A_i$ więc $B = A_i$ i $|H| = |B| = |A_i|$. To kończy dowód.
 
 
 
\item Zastosowania twierdzenia Lagrange'a:
\begin{enumerate}
 
\item Niech $G$ będzie skończoną grupą i $a\in G$. Niech $\sigma(a)$ będzie najmniejszą liczbą dodatnią, taką, że
$$\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{\sigma(a)}=0_G$$
\comm{Taka liczba istnieje, dowód korzysta z metody szufladkowej Dirichleta}
Można udowodnić, że $\{0_G,a,a+a,\cdots, \underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{\sigma(a)-1}\}$ to podgrupa $G$ i podgrupa ta ma $\sigma(a)$ elementów \comm{dla $k>l$ równość $\underbrace{a\oplus a\oplus \cdots\oplus a}_k = \underbrace{a\oplus a\oplus \cdots\oplus a}_l$ implikuje $\underbrace{a\oplus a\oplus \cdots\oplus a}_{k-l} = 0_G$, a dla $k,l<\sigma(a)$ równość ta nie może zajść, więc elementy są różne}. Z twierdzenia Lagrange wynika
$$\sigma(a)\ |\ |G|$$
Wynika stąd:
$$\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{|G|} = \underbrace{(\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{\sigma(a)})\oplus(\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{\sigma(a)})\oplus\cdots\oplus(\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{\sigma(a)})}_k = $$
$$\underbrace{0_G\oplus 0_G\oplus\cdots\oplus 0_G}_k = 0_G$$
gdzie  $k = \frac{|G|}{\sigma(a)}$. Liczbę $\sigma(a)$ nazywamy \textbf{rzędem} elementu $a$.
 
\item \begin{thm}[Małe twierdzenie Fermata] Jeżeli $p$ jest liczbą pierwszą i $a$ jest względnie pierwsze z $p$, to $$p|a^{p-1} - 1$$
\end{thm}
Rozważamy podzielność przez $p$, więc można założyć $a\in\{1,2,\cdots,p-1\}$. Wiemy, że $\{1,2,\cdots,p-1\}$ tworzą grupę ze względu na mnożenie modulo $p$. Korzystam z pierwszego wniosku: $\underbrace{a\oplus a\oplus\cdots\oplus a}_{|G|}$ i zamieniam abstrakcyjne $\oplus$ na działanie $a\cdot b\mod p$ i podstawiam $|G|=p-1$:
$$a^{p-1} = 1 \mod p$$
 
\item \begin{thm}[Twierdzenie Eulera] Jeżeli $a$ jest względnie pierwsze z $n$, to
$$n|a^{\phi(n)} - 1$$
gdzie $\phi(n)$ to ilość liczb względnie pierwszych z $n$ i mniejszych od $n$.
\end{thm}
Dowód jest analogiczny jak wyżej dla grupy elementów względnie pierwszych z $n$ i mniejszych od $n$.
\end{enumerate}
 
 
 
\item \comm{Dowód istnienia generatora}
\begin{thm}W grupie $\mathbb{Z}_p^*=\{1,2,\cdots,p-1\}$ z działaniem $a\cdot b\mod p$ istnieje element $g$ taki, że
$$\{g,g^2,g^3,\cdots,g^{p-1}\} = \{1,2,\cdots,p-1\}\mod p$$
\end{thm}
\begin{enumerate}
\item \textbf{Dowód}: Skoro dla dowolnego $b$, elementy
$$\{0_{\mathbb{Z}_p^*},b,b\oplus b,\cdots, \underbrace{b\oplus b\oplus \cdots\oplus b}_{\sigma(b)-1}\}$$
tworzą podgrupę $\mathbb{Z}_p^*$ mającą $\sigma(b)$ elementów, to wystarczy udowodnić, że istnieje element, którego rząd to $p-1$.\\
Niech $a$ oznacza element, którego rząd $\sigma(a)$ jest maksymalny i niech $b$ oznacza dowolny inny element.
 
\item Udowodnię, że
$$\sigma(b) | \sigma(a)$$
Jeżeli $\sigma(b) \not| \sigma(a)$ to znaczy, że istnieje taka liczba pierwsza $q$, że
$$\sigma(b) = q^x\cdot r$$
$$\sigma(a) = q^y\cdot s$$
gdzie $x>y$, $q\not |r$ i $q\not |s$ \comm{Wynika z to rozkładu na czynniki pierwsze, chwila zastanowienia jest potrzebna, żeby to zobaczyć}.
 
\item Niech
$$a'=\underbrace{a\oplus a\oplus \cdots\oplus a}_{q^y}$$
$$b'=\underbrace{b\oplus b\oplus \cdots\oplus b}_r$$
$$A':=\{0_{\mathbb{Z}_p^*},a',a'\oplus a',\cdots,\underbrace{a'\oplus a'\oplus \cdots\oplus a'}_{\sigma(a')-1}\}$$
$$B':=\{0_{\mathbb{Z}_p^*},b',b'\oplus b',\cdots,\underbrace{b'\oplus b'\oplus \cdots\oplus b'}_{\sigma(b')-1}\}$$
Jest $|A'| = \sigma(a')=s$ i $|B'| = \sigma(b')=q^x$ \comm{rząd $a'$ jest związany z rzędem $a$, gdyż $a'$ jest ,,wielokrotnością'' $a$}.
 
\item Niech $x\in A'$ i $x\in B'$. Z twierdzenia Lagrange $\sigma(x)\ |\ |A'|=s$ i $\sigma(x)\ |\ |B'|=q^x$. Ale liczby $s,q^x$ są względnie pierwsze, więc ich jedyny wspólny dzielnik to $1$. Stąd $\sigma(x)=1$, a więc $x=0_{\mathbb{Z}_p^*}$. Jedynym elementem wspólnym $A'$ i $B'$ jest więc element neutralny.
 
\item Rozważmy element $a'\oplus b'$.\\
Jest
$$0_{\mathbb{Z}_p^*}=\underbrace{a'\oplus b'\oplus a'\oplus b'\oplus \cdots\oplus a'\oplus b'}_{\sigma(a'b')}$$
Wynika stąd w szczególności, że
$$\underbrace{b'\oplus b'\oplus \cdots\oplus b'}_{\sigma(a'b')} = \ominus\underbrace{a'\oplus a'\oplus \cdots\oplus a'}_{\sigma(a'b')}\in A$$
$$\underbrace{b'\oplus b'\oplus \cdots\oplus b'}_{\sigma(a'b')}\in B$$
więc $\underbrace{b'\oplus b'\oplus \cdots\oplus b'}_{\sigma(a'b')} = 0_{\mathbb{Z}_p^*}$ i $q^x=\sigma(b')\ | \ \sigma(a'b')$. Analogicznie $s=\sigma(a')\ |\ \sigma(a'b')$, a skoro $s,q^x$ są względnie pierwsze, to
$$sq^x\ |\ \sigma(a'b')$$
Stąd wynika, że $\sigma(a) < sq^x \leq \sigma(a'b')$, czyli rząd $a'b'$ jest większy niż rząd $a$, wbrew określeniu $a$. Sprzeczność.\\
Wiemy więc, że dla każdego $b\in \mathbb{Z}_p^*$ jest 
$$\sigma(b) | \sigma(a)$$
 
\item Rozważmy wielomiany o współczynnikach z $\mathbb{Z}_p^*$ na których wszystkie działania wykonywane są $\mod p$. Dla takich wielomianów działa schemat Hornera i w związku z tym działa twierdzenie Bezout. W szczególności, każdy wielomian może mieć najwyżej tyle pierwiatków, ile wynosi jego stopień.\comm{To się może wydać podejrzane, ale dowód jest długi i po prostu definiuje ponownie schemat Hornera}\\
Z poprzedniej części wiemy, że wielomian $x^{n}-1$ gdzie $n=\sigma(a)$ było zdefiniowane wyżej, ma jako pierwiastki wszystkie liczby z $\{1,2,\cdots,p-1\}$, gdyż dla każdego elementu $b\in \{1,2,\cdots,p-1\}$ jest
$$b^{\sigma(a)} - 1 = (b^{\sigma(b)})^k -1= 1^k -1 = 0 \mod p$$
gdzie $k=\frac{\sigma(a)}{\sigma(b)}$ jest liczbą całkowitą.\\
Skoro tak, to znaczy, że stopień wielomianu $x^{n}-1$ jest niemniejszy niż $p-1$. Stopień ten jest równy $n=\sigma(a)$, czyli $\sigma(a)\geq p-1$. Z tw. Lagrange $\sigma(a) | p-1$, więc $\sigma(a)\leq p-1$. Ostatecznie $\sigma(a)=p-1$ i $a$ jest szukanym generatorem.
\end{enumerate}
 
 
 
\item To jest 1. część skryptu. Podkreślam, że skrypt ten jest niezbyt użyteczny na poziomie szkolnym i dlatego nie należy się denerwować, jeżeli po paru przeczytaniach nadal mało się rozumie. Jeżeli pojawią się głosy zachęty, może być stworzona 2. część skryptu o ciałach: dowód, że ciało ma $p^n$ elementów, przykłady ciał mających $p^2,p^3$ elementów i inne.
 
\end{enumerate}
\end{document}