Semestr zimowy 2003/04

  1. Wstęp do informatyki (ćwiczenia do wykładu prof. L. Plaskoty)
  2. Metody numeryczne (ćwiczenia do wykładu prof. K. Moszyński)


Konsultacje: Czwartek 12-13,  inne terminy ewentulnie i najlepiej wcześniej umówić się e-mailem: lmarcin at mimuw.edu.pl, pok.1020 (na parterze koło biblioteki). Należy też sprawdzić: Plan.

Wstęp do informatyki (I rok matematyki do wykładu Leszka Płaskoty)
Zaliczenie: kolokwium (40p) + projekt tzn program w Pascalu (50) - trzeba zaliczyc program i w sumie miec co najmniej 45p pktów.  

Życzę powodzenia na egzaminie i radzę powtórzyć  ostani wykład tzn implementację drzew binarnych.

Wyniki kolokwium i pkty z labu
 
Projekty (do wyboru): termin ostani lab - po terminie ilość pktów zmniejszona

Terminy labów:
 
Średnio co 2 tyg. choć szczególnie w październiku/listopadzie częściej. Terminy: 15 X, 22X, 5XI, 12XI, 26XI, 3XII, 17XII, 7.I, 14.I.2004.

Program labów: (wstępny; w razie opóźnienia część tematów przesuwa się na następny lab albo do domu).

Plik z opisem do Free Pascala (pdf).
Free Pascal to freeware - program dostepny za darmo - emuluje wiekszosc opcji Turbo Pascal i Delphi (Borlanda) - mozna go zainstalowac zarowno pod Linuxem jak Windows czy FreeBSD.



Metody Numeryczne:  Informatyka II/III rok, środy 10:15-11:45 sala 3120, czw 8:30-10 sala 3240

Zaliczenie na podstawie pierwszego kolokwium (od 20pktów) - ocena lepsza od dost   będzie zależeć  też od pktów z zadań komputerowych (40kol + 2x7pkt= 54pkt w sumie).  Osoby które nie zaliczyły pierwszego kolokwium będą dopuszczone do egzaminu (o ile chodziły na ćwiczenia ale będą musiały rozwiązać dodatkowe zadania - szczegóły ustali wykładowca: prof. K. Moszyński.


Życzę powodzenia na egzaminie, na   stronie www  prof K. Moszyńskiego znajdziecie też Państwo zadania z kolokwiów i egzaminów  z poprzednich lat.
 
Osoby mające z kolokwium 18-19pktów mogą zaliczyć oddając oba programy.

Oceny(o ile kol zaliczone): 20-25 zal, 26-32 dst, 33-36 dst+, 37-40 db, 41-47 db+, 48-54 bdb

Kolokwia:

Pierwsze - zakres to co było do kolokwium na ćwiczeniach czyli: normy wektorów i macierzy, interpolacja Hermite'a i Lagrange'a - alg. różnic dzielonych, oszacowania błędów interpolacji w normie max (dla funkcji o różnej gładkości), funkcje kawałkami wielomianowe (błąd), interpolacja trygonometryczna zespolonych funkcji okresowych (FFT),    rzuty prostopadłe i skośne, ich normy,  własności macierzy Gramma. Można mieć swoje zeszyty czy odręczne notatki ale nie książki czy wydruki skryptów.
Drugie -  odwołane.
 Uwaga!  Kolokwium odwołane przez wykładowcę!!!    Warunki zaliczenia.


Zadania komputerowe: (w ocenie ZK sensowność testowania jest brana pod uwagę w istotnym stopniu!)
  1.  Interpolacja Lagrange'a na dowolnym  [a,b] i węzłach dowolnych, przy czym testować w szczególności dla węzłów równodległych i węzłów Czebyszewa dla funkcji 1/(1+x*x) na odcinku [-5,5] i sin(x) na [0, 2Pi]. Rysować na ekranie funkcję i wielomian interpolacyjny z węzłami i pktami przecięcia . (Węzły Czebyszewa to zera n-tego wielomianu Czebyszewa T n  odpowiednio przesunięte i przeskalowane - n-ty wielomian Czebyszewa na [-1,1] jest zdefiniowany jako Tn(x)=cos(n*arccos(x))  ma dokładnie n różnych zer : -1<x i<1, które z tego wzoru od razu dają się policzyć). Rysowanie na ekranie może być za pomocą jakiegoś narzędzia np gnuplota pod linuxem.  (Czyli zgrać wyniki do pliku i gnuplotem wyświetlić.)
  2.  Kwadratura trapezów złożona : testować funkcje różnej gładkości na  [0,1] dla których całka jest znana np sin(x), wielomiany niskich stopni np 1,2 czy x^p , p=k/2 k=1,2,3,4,5 itd, testować dla  h,h/2,h/4,h/8 dla h = 0.1 (h= 1/N gdzie N - ilość węzłów), porównywać błąd.Tzn obliczać całkę dla zadanego h i drukować bład między przybliżoną wartością całki a dokładna całką którą dla funkcji całkowych możemy obliczyć, przy okazji można obliczyć  i wypisać na ekranie iloraz błędu dla h przez błąd dla h/2. 
Aby otrzymać pkty trzeba mi zaprezentować program  działający na wydziale - przesłanie mailem raczej nie wystarczy - mogę nie mieć kompilatora, programu do wizualizacji  albo obsluga programu nie dość jasna będzie itp i wtedy  nawet zero pktów albo znacząco mniej. Najlepiej jakby mogli mi Państwo okazać programy w działaniu w labie. Trzeba też się liczyć z tym że mogę nie mieć czasu w sesji. Zachęcam do oddania przed sesją.


  Powrót do mojej strony domowej


Strona ostatnio uaktualniona - 14 stycznia 2004.