Witamy na stronie szkoły Tatry i Fizyka 2010!
Ogólnie o programie
Wprowadzenie do równowagowej i nierównowagowej mechaniki statystycznej
prof. Jacek Miękisz

Mechanika statystyczna opisuje w języku rachunku prawdopodobieństwa układy wielu oddziałujących cząstek. W jej ramach staramy się wyprowadzać makroskopowe zachowanie układów z mikroskopowych oddziaływań pomiędzy ich składnikami.

W czasie wykładu przedstawione zostaną podstawowe pojęcia takie jak entropia, energia swobodna, miary Gibbsa. Wprowadzony zostanie model Isinga opisujący przejścia fazowe w ferromagnetyku. Na jego przykładzie omówione zostanie podstawowe prawo równowagowej mechaniki statystycznej, mówiące że układ w stanie równowagi osiąga minimum energii swobodnej.

Opis układów dalekich od równowagi, zwłaszcza niedużych układów biologicznych, jest nadal wielkim wyzwaniem, nieznane są jeszcze fundamentalne prawa. Przedstawimy jedno z podejść do tego problemu, tak-zwane relacje Jarzyńskiego. Przedyskutujemy również paradoksalne gry Parrondo i ich związek z drugą zasadą termodynamiki i perpetuum mobile.

Do wysłuchania i zrozumienia wykładów w zupełności wystarczy wiedza z dwóch pierwszych lat studiów. Wykorzystywać będziemy elementarny dyskretny rachunek prawdopodobieństwa. Przedstawimy kilka ciekawych otwartych problemów.



Elementy mechaniki statystycznej
prof. Henryk Żołądek

Mechanika statystyczna formułuje matematyczny aparat fizyki statystycznej, czyli teorii układów złożonych z dużej liczby cząstek podlegających klasycznym oddziaływaniom (są do duże układy hamiltonowskie). W przestrzenia fazowej takiego układu wprowadza się pawne miary probabilistyczne (zespól mikrokanoniczny, zespół kanoniczny) oraz wyprowadza się prawa termodynamiki. Jako przykłady omówię model gazu doskonałego i model Isinga ferromagnetyku.


Całka Feynmanna
prof. Wojciech Wojtyński
  1. Fale materii de Broglie'a i wprowadzenie rownania Schrodingera (za Wignerem)
  2. Rownanie Schrodingera, rownanie falowe i rownanie przewodnictwa.
  3. Operatorowe aspekty rownania Schrodingera.
  4. Idea Feynmana i jej realizacje.
  5. Twierdzenie Feynmana- Kaca.

Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować na adres mcboro@mimuw.edu.pl