JavaServer Faces

Pliki konfiguracyjne
Faces Servlet
Biblioteka JSF korzysta ze specjalnego serwletu, który przejmuje wszystkie odwołania do stron JSF i przetwarza wcześniej strony .jsp. Serwlet musi być skonfigurowany w pliku web.xml.

Mapowanie *.jsp - *.faces
Strony JSF niekoniecznie muszą mieć rozszerzenie .jsp, może to być np. .jsf, ale wymaga to dodatkowej konfiguracji kontenera serwletów, dlatego łatwiej jest pozostawić standardowe .jsp.

Wszystkie strony JSF muszą przejść przez serwlet Faces Servlet, dlatego urle do stron JSF mają końcówkę .faces a mapowanie w web.xml wskazuje przekazanie wywołania do serwletu, który poradzi sobie z wybraniem i przetworzeniem odpowiedniej strony .jsp (web.xml)

Konieczność użycia pliku index.html
Ponieważ w strukturze aplikacji nie istnieje fizycznie plik index.faces dlatego nie można oczekiwać, że w przypadku kiedy nie zostanie podana bezpośrednio strona JSF (http://url.do.aplikacji/ zamiast http://url.do.aplikacji/index.faces), to nastąpi odwołanie do index.faces. Fizycznie w aplikacji jest plik index.jsp i do tego pliku nastąpi odwołanie, a ponieważ nie jest to poprawna strona JSP, bo nie została przetworzona przez Faces Servlet, zatem nie można się spodziewać poprawnego działania aplikacji.
Rozwiązaniem jest umieszczenie pliku index.html, którego jedynym zadaniem bedzie załadowanie strony index.faces, dzięki czemu odwołanie http://url.do.aplikacji/ zadziała poprawnie.

Plik konfiguracyjny JSF
Konfiguracja JSF znajduje się w pliku faces-config.xml, który należy umieścić w katalogu WEB-INF. Dwie najistotniejsze sekcje w tym pliku to definicja reguł nawigacji oraz określenie Managed Beans dostępnych w ramach aplikacji. Dokładne omówienie tych sekcji znajduje się w kolejnych rozdziałach. Oprócz tych dwóch sekcji w pliku konfiguracyjnym można określić kilka innych parametrów aplikacji, takich jak dostępne pliki properties z komunikatami czy domyślna wersja językowa.

JavaServer Faces