Kurs tworzenia stron WWW

Ta strona zawiera dodatkowe informacje w komentarzach pliku źródłowego!

Strony przedmiotów

Strony przedmiotów mogą zawierać różne informacje, między innymi:

  1. informacje organizacyjne,

  2. informacje o literaturze (w tym URI),

  3. konspekt przedmiotu,

  4. regulamin przedmiotu,

  5. informacje o autorze

  6. terminarz

  7. pomoce dydaktyczne.

Najwięcej kłopotu sprawia przygotowanie pomocy dydaktycznych. Przy tłumaczeniu podręczników i konspektów do formatu HTML traci się możliwość swobodnego operowania formą. Z tego względu atrakcyjniejsze wydają się materiały tworzone w hipertekstowych formatach prezentacyjnych, takich jak PDF (ewentualnie Postscript, który nie jest hieprtekstowy; zwykle ten sam dokument jest większy w formacie PS niż w formacie PDF).

Przykłady rozwiązań

Poniższe przykłady ilustrują różne sposoby tworzenia stron przedmiotów oraz przydatne techniki tworzenia stron HTML. Więcej informacji w źrodłach stron.

Najprostsza strona przedmiotu.
Zawierająca wyłącznie podstawowy tekst (podstawa dalszej pracy).
Prosta strona przedmiotu.
O prostej formie ustalonej zewnętrznym stylem (plik styl.css) zawierająca pasek nawigacyjny.
Przekolorowana prosta strona przedmiotu.
Operując stylem bardzo łatwo posunąć się za daleko (plikstyl1.css).
Inna oraz jeszcze inna możliwość tworzenia paska nawigacyjnego.
Niestety - zalecane do tego elementy <iframe> i <object> nie wszędzie jeszcze działają. Z tego powodu nie należy tych elementów używać. Przykład ilustruje pożądane kierunki rozwoju języka HTML.
Kilka stron objętych ramką.
Problem nawigacji przy wielu stronach można rozwiązać przy pomocy ramek. Ten bardzo prosty przykład ilustruje zasadę tworzenia ramek.
Inny przykład użycia ramki
Ramki nie są oddzielone, część nawigacyjna ma stały rozmiar przy zmianie wielkości okna, jednolity styl (plikstyl2.css).

Inne możliwości

Istnieją też inne możliwości uatrakcyjniania wyglądu strony. Typowym rozwiązaniem często spotykanym jest wykorzystanie tabeli do rozmieszczania prostokątów z informacją na stronie. Jest to nie najlepszy zwyczaj. Dużą tabelę należy zastapić ramką.

Chętni mogą obejrzeć sobie jak można operować prostokątami na stronie przy użyciu tzw. warstw: przykład 1 i przykład 2. Uwaga: są to przykłady surowe.
W oparciu o ten mechanizm można stworzyć np. taki serwis.

Przykład umieszczania na stronie grafiki.

Atrakcyjność strony może podnieść odpowiednio dobrane tło. Próbując samemu łatwo się przekonać, że wybór dobrego tła nie jest sprawą prostą.

I prosty JavaScript. Być może nie wszędzie zadziała.

Znane problemy

W języku HTML nie da się powiedzieć wszystkiego. Na przykład problem sprawia pokazywanie na stronach WWW nawet prostych wzorów mamtematycznych. Problem ten można obejść.


Adam Dawidziuk
Aktualizacja: 4 kwietnia 2000