Szkoła Tatry i Fizyka 2013

O szkole
Dojazd
Warunki
Góry
Program
Koszty
Organizatorzy
Zgłoś się
Admin
O szkole
Szkoła Tatry i Fizyka odbędzie się w dniach 15.09 (niedziela) do 22.09 (niedziela) 2013 roku. Szkoła jest organizowana już po raz piąty. Poprzednie edycje odbywały się w latach 2006, 2008, 2010 i 2011. Jej celem jest połączenie przyjemności, jaką jest nauka fizyki, wraz z pracą, czyli chodzeniem po górach. Adresowana jest do studentów matematyki. W czasie szkoły wykładowcy starają się przybliżyć studentom związki pomiędzy fizyką a matematyką. Żadna wstępna wiedza z fizyki nie jest wymagana.
Szkoła jest dofinansowana przez Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych.
Dojazd.
 • Aby dojechać do domu najlepiej dostać się najpierw do Zakopanego w jakikolwiek sensowny sposób, a następnie do Małego Cichego.
 • Można też dojechać pociągiem do Krakowa i potem wsiąść w autobus do Zakopanego. Zazwyczaj jest to rozwiązanie szybsze, chociaż ciut droższe.
 • W Zakopanem jest kilka możliwości. Po pierwsze, można wsiąść w PKS jadący w kierunku Małe Ciche, lub Murzasichle przez Małe Ciche .
 • Po drugie, zorganizowana grupa może wziąć busik.
 • Ostatnia możliwość, dla osób lubiących szybkość i wędrowanie, można wziąć busik w kierunku Morskiego Oka taki, który nie jedzie przez Poronin. Z takiego busika wysiada się w Zazadni, przy czym nie przy samej leśniczówce, ale przy drodze na Małe Ciche. Drogą gruntową przez las idzie się około 15 minut do wsi. Z plecakiem może być dłużej. Po dużych opadach deszczu droga jest nieprzyjemna.
 • Sam budynek (Małe Ciche 73) mieści się przy wyciągu, blisko południowego krańca miasteczka. Wysiadając z autobusu bądź busika przy kościele, należy iść w kierunku gór, to znaczy na południe. Skręca się w ostatnią przed granicą miasteczka uliczkę w lewo. Idąc pod górę skręca się w drugą uliczkę w lewo. Znakiem rozpoznawczym jest stojące na skrzyżowaniu lustro dla samochodów. Po kilkudziesięciu metrach, po lewej stronie jest chata góralska z dużym dziedzińcem. Jest to ostatnia chata przed polaną, na której jest wyciąg.
 • Do Małego Cichego można również dojechać samochodem. Należy zjechać w Poroninie z Zakopianki i pojechać drogą w kierunku Łysej Polany. Należy skręcić potem w prawo na Murzasichle i dosłownie dwadzieścia metrów skrętem, odbić w lewo na Małe Ciche.
 • Droga z Zazadni do Małego Cichego jest zamknięta dla samochodów. Nie każda mapa to pokazuje.
 • Problemem może być parkowanie samochodu. Przy budynku zmieści się 4 do 5 pojazdów.
Warunki mieszkaniowe
 • Nocleg jest w jednej z dwóch chat góralskich.
 • Pokoje są dwu, trzy lub czteroosobowe. Łazienka najczęściej na korytarzu ale są też pokoje z łazienkami.
 • Są trzy posiłki dziennie, kolacja ciepła (przeważnie). Posiłki są, jak na mieszczańskie brzuchy, obfite.
 • Większość pokojów jest na pierwszym, bądź drugim piętrze, posiłki na minus pierwszym. Naturalnie nie ma windy. Jeśli ktoś ma problemy np. z kolanami i nie może chodzić po schodach, prosimy o wpisanie tego przy zgłoszeniu: zapewnimy pokój na parterze.
 • W dzień wycieczkowy, dla osób które nie zostają w domu, są dwa posiłki: rano --- śniadanie, a wieczorem obiadokolacja, również obfita.
 • We wsi są również dwa sklepy o podobnych cenach i kościół.
 • W Małem Cichem jest ogólnie zasięg telefonów komórkowych, ale w niektórych miejscach może być z tym problem. Najlepiej jest pójść trochę w górę pod wyciąg.
 • Najbliższe kafejki internetowe są w Poroninie i Zakopanem. Ma to znaczenie, jeśli przypadkiem rozpoczęcie rejestracji do grup zajęciowych na semestr zimowy 2013/14 przypadnie na czas trwania konferencji. Stanowić to może pewien problem, gdyż przynajmniej niektórzy mogą chcieć dostać się do sieci ustalonego dnia o ustalonej godzinie. Na pewno zrobimy, co będziemy mogli, aby to umożliwić.
Program

Szkoła poświęcona będzie pewnym szczególnym aspektom równowagowej i nierównowagowej fizyki statystycznej. Wykłady będą miały charakter wprowadzający do zagadnień na pograniczu fizyki i matematyki, będą skierowane do studentów matematyki nieznających fizyki. Celem jest wprowadzenie podstawowych pojęć i modeli fizyki statystycznej, przedstawienie kierunków badawczych i otwartych problemów.

Wykładowcy
 • prof. Jan Wehr
 • dr. Radosław Adamczak
 • Piotr Nayar
 • prof. Douglas Abraham
 • prof. Jacek Miękisz

Jacek Miękisz Produkcja entropii w nierównowagowej mechanice statystycznej (3 godziny)
Wprowadzone zostaną podstawowe pojęcia fizyki statystycznej: ciepło, praca, entropia, energia swobodna, omówiona zostanie II zasada termodynamiki. Przedyskutowane zostanie zagadnienie wzrostu entropii i jej związek z nieodwracalnością procesów na przykładach prostych modeli nierównowagowej mechaniki statystycznej (łańcuchy Markowa ze skończoną liczbą stanów, skokowe procesy Markowa).

Douglas Abraham Casimir Interactions

Jan Wehr Procesy dyfuzji (6 godzin)
Pierwsze dwa wykłady będą krótkim wstępem do teorii stochastycznych równań różniczkowych. W dwóch następnych zajmę się dynamiką Langevina i na tym przykładzie zilustruję twierdzenia fluktuacyjne oraz produkcję entropii. W dwóch ostatnich wykładach opowiem o granicy Smoluchowskiego-Kramersa z uwzględnieniem nowych wyników. Od słuchaczy wymagana będzie tylko znajomość podstaw teorii prawdopodobieństwa i entuzjazm.

Radosław Adamczak Wybrane zagadnienia teorii macierzy losowych
W ramach wykładów przedstawię podstawowe motywacje fizyczne, geometryczne i statystyczne dla badania macierzy losowych oraz pokrótce omówię podstawowe zagadnienia dotyczące tej teorii, koncentrując się na macierzach o niezależnych współczynnikach. W szczególności, udowodnię Tw. Wignera dot. asymptotyki miar spektralnych dla macierzy hermitowskich/symetrycznych oraz naszkicuję dowód Tw. Marczenki-Pastura, podającego taką asymptotykę dla sum losowych operatorów rzędu 1. Dowód Tw. Wignera zostanie przeprowadzony metodą momentów poprzez redukcję do argumentów kombinatorycznych, zaś Tw. Marczenki-Pastura zostanie wykazane przy użyciu transformaty Stieltjesa, której podstawowe własności zostaną wprowadzone. Następnie przedstawię elementy teorii macierzy niehermitowskich. W przypadku gaussowskim przedstawię szkic dowodu, że miara spektralna macierzy o współczynnikach i.i.d. zbiega do rozkładu jednostajnego na dysku jednostkowym (klasyczny wynik Mehty), zaś w dalszej kolejności naszkicuję pochodzącą od Girko metodę hermityzacji, która pozwala na rozszerzenie tego wyniku na bardziej ogólne klasy macierzy, zwracając uwagę na trudności, które się w tej metodzie pojawiają i prezentując pokrótce narzędzia wypracowane przez Tao i Vu, pozwalające na zrealizowanie strategii Girko. W miarę możliwości czasowych, na zakończenie cyklu wykładów wspomnę o zachowaniu skrajnych wartości własnych macierzy (z dowodem prawa wielkich liczb dla największej wartości własnej w przypadku gaussowskim) oraz o niedawnych wynikach dotyczących niezależności lokalnych statystyk od wartości własnych macierzy.

Wykład poświecony będzie analizie pewnych przykładów przejść fazowych. Postaram się pokazać, że pojęcie przejścia fazowego może odnosić się zarówno do zjawisk fizycznych, jak i efektów występujących w matematyce i informatyce teoretycznej. W pierwszej części wykładu przyjrzymy się przejsciom fazowym występującym w mechanice statystycznej. Omówimy przejścia fazowe występujące w teorii gazów sieciowych. Druga część poświęcona będzie przejściom fazowym w teorii grafów losowych. Omówimy przejścia fazowe w modelu Erd\"osa--R\'enyi i wyznaczymy prawdopodobieństwo krytyczne dla perkolacji na kracie Z^2. Wprowadzimy również techniki związane z dyskretną analizą harmoniczną i udowodnimy konforemną niezmienniczość perkolacji na kracie trójkątnej.Wykład poświecony będzie analizie pewnych przykładów przejść fazowych. Postaram się pokazać, że pojęcie przejścia fazowego może odnosić się zarówno do zjawisk fizycznych, jak i efektów występujących w matematyce i informatyce teoretycznej. W pierwszej części wykładu przyjrzymy się przejsciom fazowym występującym w mechanice statystycznej. Omówimy przejścia fazowe występujące w teorii gazów sieciowych. Druga część poświęcona będzie przejściom fazowym w teorii grafów losowych. Omówimy przejścia fazowe w modelu Erd\"osa--R\'enyi i wyznaczymy prawdopodobieństwo krytyczne dla perkolacji na kracie Z^2. Wprowadzimy również techniki związane z dyskretną analizą harmoniczną i udowodnimy konforemną niezmienniczość perkolacji na kracie trójkątnej.
Koszty szkoły
 • Koszt szkoły od 15 września do 22 (łącznie 7 dni) to 385 PLN, po 55 PLN za dobę.
 • W przypadku krótszego pobytu koszt będzie proporcjonalnie niższy, 55 PLN za każdą rozpoczętą dobę.
 • Studenci studiów zamawianych mogą spodziewać się pełnego dofinansowania wraz z kosztami podróży (rozsądnymi, bilety kolejowe tylko 2. klasa).
 • Pozostali mogą liczyć na dofinansowanie, ale jego wysokość będziemy znać po zakończeniu zgłoszeń.
 • Formalności związane z otrzymaniem dofinansowania przekażemy przed rozpoczęciem szkoły.
 • Dla precyzji: studia zamawiane to matematyka, jsem, jsim i mismap (ostatnie 2 z kierunkiem matematyka), etap magisterski lub licencjacki. Uwaga! Jeśli ktoś broni licencjat lub magisterkę przed rozpoczęciem szkoły i kończy studia danego etapu, a od października zaczyna nowe na czas szkoły nie jest studentem zamawianym. Oznacza to, że otrzyma dofinansowanie z innych źródeł.
Góry
 • Małe Ciche leży około 1 km na północ od granic Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 • Na piechotę można dojść na Rusinową Polanę (1-2 godziny drogi), na Gęsią Szyję (dodatkowe 40-60 minut), do Doliny Roztoki (2-3 godziny). Idąc drogą około 7 km (55 minut-1.5 godziny) dochodzi się do czarnego szlaku do Murowańca, którym po 1.5-2.5 godzinie dochodzi się do Hali Gąsienicowej.
 • Organizatorzy nie zapewniają przewodników i nie organizują wycieczek . Uczestnicy mogą w dzień wycieczkowy wybrać się na wybraną przez siebie trasę.
 • Jeśli ktoś idzie na wycieczkę, w dzień wycieczkowy czy też "wagarując" z wykładów (nie polecamy), prosimy o poinformowanie kogoś z organizatorów, pozostawienie numeru telefonu kontaktowego i podanie orientacyjnego celu wycieczki i czasu powrotu.
 • Do wszystkich, doświadczonych wędrowców i osób które będą pierwszy raz w górach: z górami, zwłaszcza z Tatrami nie ma żartów! W szczególności trzeba pamiętać, że
  • Trasa na mapie wygląda zazwyczaj o wiele krócej, niż w rzeczywistości.
  • W wysokich górach długość drogi nie liczy się kilometrami a czasami przejść. Pół kilometra Orlą Percią zajmuje więcej czasu, sił i energii, niż 10 km drogą do Morskiego Oka.
  • Czasówki na mapach są podane rozsądnie. Jeśli czasówka podaje 60 minut, być może da się ją zrobić w 45, ale nie w 15.
  • Jeśli krótki na mapie szlak ma długą czasówkę, znaczy, że jest trudny albo bardzo trudny. To nie działa w drugą stronę! Na przykład szlak z Gęsiej Szyi do Murowańca do łatwych nie należy, zwłaszcza jak jest ślisko (czytaj: zawsze).
  • Pogoda w górach może się załamać w każdej chwili Planując wycieczkę zawsze należy zostawić sobie rezerwę kondycyjną na taki wypadek.
  • W górach zmrok zapada szybko i wcześnie a po zmroku na szlaki wychodzą niedźwiedzie.
  • W zasadzie wszystkie szlaki w Tatrach Wysokich na wysokości ponad 2100 m npm. wymagają w pewnym momencie użycia rąk (łańcuchy, klamry, kamienie). Wszystkie też są eksponowane, to znaczy jest przepaść po jednej albo po drugiej stronie szlaku.
  • Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby temperatura na wysokości 2000 m npm. i większej była dodatnia.
  • W okolicach Małego Cichego też można zabłądzić. Mieliśmy takie przypadki.
Tu powinno być zdjęcie

Organizatorzy. Od lewej: Piotr Nayar, dr Maciej Borodzik i prof. Jacek Miękisz. Zdjęcie zrobione na Iwaniackiej Przełęczy, w czasie szkoły Tatry i Fizyka w 2008 roku.

Adresy e-mail organizatorów to odpowiednio nayar, mcboro i miekisz . Do podanego adresu, po znaku '@', należy dodać 'mimuw.edu.pl'.

Jeśli chcesz się zgłosić na szkołę Tatry i Fizyka 2013 to jest to właściwe miejsce. W podanym niżej formularzu jest zawartych kilka pól obligatoryjnych (wyróżnionych czerwonawym kolorem) i kilka pól nieobowiązkowych o odcieniu niebieskawym.
Najeżdżając wskaźnikiem myszy na znak zapytania możesz obejrzeć podpowiedź dotyczącą wybranych pól. Po udanym zalogowaniu otrzymasz list elektroniczny z odnośnikiem. Otwarcie tego odnośnika będzie oznaczało potwierdzenie zalogowania. Używając tego odnośnika będziesz mógł również zmienić dane dotyczące pobytu: na przykład dzień przyjazdu czy wyjazdu, bądź wpisać jakieś dodatkowe uwagi. Życzymy miłego pobytu na szkole Tatry i Fizyka 201
Formularz zgłoszenia na szkołę Tatry i Fizyka
Inne
Aby wejść na tę stronę, musisz się zalogować.