Konfiguracja Eclipse IDE do pracy z kodem źródłowym MINIX-a

Potrzebne będzie Eclipse IDE z CDT (C/C++ Development Tooling). Najłatwiej jest pobrać i zainstalować go za pomocą oferowanego instalatora, wybierając podczas instalacji wersję Eclipse IDE for C/C++ Developers. W labach Eclipse jest już zainstalowane.

Krok 1: Stworzenie projektu

  1. Wybieramy File -> New -> Others -> C/C++: Makefile Project with Existing Code.
  2. W wyświetlonym okienku podajemy nazwę dla tego projektu, wskazujemy katalog z rozpakowanymi źródłami MINIX-a (minix_source), zaznaczamy tylko język C i wybieramy toolchain <none>.
  3. Po kliknięciu Finish nowo stworzony projekt powinien pojawić się na liście widocznej w głównym oknie po lewej stronie.

Krok 2: Ustawienie symboli

Po otworzeniu któregoś z plików projektu, np. /usr/src/minix/servers/ipc/main.c Eclipse może podkreślać na czerwono niektóre fragmenty (np. pola struktur, stałe, ...) z informacją, że ich nie rozpoznaje. Spowodowane to jest #ifdef-ami zawartymi w kodzie MINIX-a, które włączają/wyłączają podczas kompilacji niektóre fragmenty kodu, w zależności od zażądanej konfiguracji. Aby Eclipse interpretował cały potrzebny nam kod, należy w konfiguracji projektu ustawić odpowiednie symbole.

  1. Klikamy prawym klawiszem na projekt (po lewej stronie w głównym oknie) i wybieramy Properties.
  2. W wyświetlonym okienku konfiguracyjnym wybieramy po lewej C/C++ General -> Paths and Symbols.
  3. Wybieramy zakładkę/kartę Symbols, a w niej pozycję GNU C (po lewej).
  4. Za pomocą przycisku Add dodajemy symbole: __minix, __lint__, _MINIX_SYSTEM, _SYSTEM, __i386__ (jako Name:, Value: pozostawiamy puste, zaznaczamy Add to all languages).
  5. Klikamy Apply and Close, aby zastosować zmiany i zamknąć okienko konfiguracji.
  6. Na koniec klikamy na projekt prawym klawiszem (po lewej w głównym oknie) i wybieramy Index -> Rebuild.

Po zakończeniu tworzenia indeksu w pliku /usr/src/minix/servers/ipc/main.c nie powinno być już żadnych czerwonych podkreśleń.

To nie są dokładnie takie symbole, jakie są definiowane podczas kompilowania przez nas MINIX-a, ale powinny być ,,wystarczająco dobre'' i skutecznie ,,zlikwidować'' większość czerwonych podkreśleń.

Krok 3: Przydatne skróty i funkcje

Pracę w Eclipse ułatwia wiele przydatnych skrótów i funkcji, np.: