Praga: miasto św. Gawła — targi, Uniwersytet i Mozart

(wrzesień 2018)

Już w 13 wieku to średniowieczne przedmieście weszło w skład praskiego Starego Miasta i stało się największym w tym mieście targiem. Co trochę mu zostało do dzisiaj, i trzeba się przedzierać przez rozłożone na środku ulicy stragany. Owszem, chociażby z owocami, czy starociami, ale przede wszystkim z tonami przeróżnych mniejszych i większych artystycznych lub prawie artystycznych wyrobów, czasem zahaczających o temat pamiątek turystycznych.

Ale nie tylko to zostało tej okolicy z dawnych czasów — został jej też Uniwersytet Karola, który powstał tu jako pierwszy w tej naszej części Europy. Przechodząc przez lata chudsze i grubsze, w szczególności powodzenia i izolację ruchu husyckiego, zapoczątkowanego przez profesora tego uniwersytetu, Jana Husa, który z resztą i w tutejszym kościele św. Gawła głosił kazania.

No i zaskoczyła mnie jeszcze ta, obnażając moją ignorancję, okolica Mozartem. Bo on tu mieszkał dobre kilka lat. I miał niedaleko do Teatru Stanowego, którego przeoczyć nie sposób, a w którym odbywały się premiery jego oper.