Tematy prac proponowane przez Marcina Stefaniaka

Poniższe dwie propozycje tematów pochodzą od Marcina Stefaniaka.

Mogą być realizowane w dowolnej grupie (naturalnie, za zgodą jej prowadzącego). W takim wypadku prowadzący grupę jak zwykle organizuje zajęcia, ocenia postępy zespołu, wystawia punkty, i.t.p., natomiast autor tematu
- podaje zarys wizji
- monitoruje efekty pracy zespołu
- może też udzielić konsultacji w związku z tematem.

MSTE 1. "Uniwersalna przeglądarka repozytorium kodu źródłowego"

Stworzyć prototyp demonstrujący jak mogłoby wyglądać przeglądanie repozytoriów kodu źródłowego przez WWW. Docelowo chodzi o system:
* obsługujący potencjalnie dowolne systemy kontroli wersji (jako, że te różnią się głównie sposobami wprowadzania zmian i szczegółami technicznymi, a nie tym co w istocie przechowują)
* pokazujacy nie tyle bieżącą zawartość, co pewien poindeksowany zrzut zawartości (dla uproszczenia nie pracujemy na aktualnych danych, za to udostępniamy szybkie wyszukiwanie)
* do którego można podłączyć cross-referencery obsługujące różne języki programowania (czyli mamy hiperłącza prowadzące wprost do definicji / wystąpień danego elementu programu) oraz inne wtyczki z dodatkowymi informacjami o kodzie (np. wyniki analizy pokrycia kodu)

Interfejs użytkownika WWW (może być lekko "podkręcony" ajaxem), look&feel wzorowany na IDE "w trybie read-only", ale za to z uwzględnieniem wersjonowania.

Projekt jest fajny, ponieważ jest w dużej mierze technologiczny (mało w nim "pierwiastka ludzkiego"), zawiera sporo możliwości generalizacji, oraz da się ładnie podzielić na mało powiązane moduły.

MSTE 2. "Internetowy serwis lig zadaniowych"

Aplikacja WWW do organizowania i obsługi lig konkursów takich jak konkursy programistyczne, ale w dyscyplinach, gdzie ocenianie nie daje się zautomatyzować, np. konkursy zadań matematycznych, przez co ocenianiem zajmują się ludzie - inni uczestnicy serwisu.
Projekt jest trudny, ponieważ oczekuję, że będzie się nadawać do uruchomienia i upublicznienia w globalnym internecie; bardziej eksperyment socjologiczny niż wyzwanie techniczne.


Początek strony



Tu możesz przesłać mi uwagi
Moja strona domowa
Moja tegoroczna strona dydaktyczna


Valid XHTML 1.1

Valid CSS!