Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych

Zbiory przybliżone w R / Przybliżone redukty decyzyjne z dynamicznym progiem aproksymacji.

Seminarium Zakładu Logiki Matematycznej

Prelegent: Andrzej Janusz

2014-05-23 14:15

Pierwsza część mojego wystąpienia będzie miała formę tutorialu, w czasie którego postaram się przybliżyć słuchaczom możliwości oferowane przez bibliotekę systemu R o nazwie RoughSets. Biblioteka ta jest efektem współpracy Zakładu Logiki Matematycznej Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Informatyki i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu w Grenadzie. W czasie wystąpienia zaprezentuję podstawowe funkcje tego pakietu koncentrując się na metodach generowania reduktów decyzyjnych.

W drugiej części wystąpienia zajmę się problemem stopu w algorytmach generowania przybliżonych reduktów decyzyjnych. Postaram się pokazać, że dzięki metodzie dynamicznego obliczania progu aproksymacji można konstruować redukty, które niezmiernie rzadko wskazują losowe zależności w danych i zawierają mało wartościowe atrybuty. Oprócz opisu proponowanego algorytmu zaprezentuję wyniki wstępnych eksperymentów, które pokazują jego skuteczność. Omówię również metodę oceniania i porównywania jakości reduktów generowanych przy pomocy różnych algorytmów, która nie wymaga korzystania z dodatkowego zbioru danych (walidacyjnych).