Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych

Systemy informacyjne, zbiory przybliżone i ontologie

Prelegent: Krzysztof Pancerz

2017-01-27 15:30

W referacie przedstawione zostaną wybrane przykłady powiązania teorii zbiorów przybliżonych oraz ontologii w kontekście systemów informacyjnych/decyzyjnych nad grafami ontologicznymi. W takich systemach, wartości atrybutów są pojęciami (klasami) lub indywiduami zdefiniowanymi w ontologiach (OWL) powiązanych z atrybutami. Z jednej strony, teoria zbiorów przybliżonych dostarcza narzędzi eksploracji danych z uwzględnieniem ich niejednoznaczności, nieprecyzyjności oraz niepełności. Z drugiej strony, ontologie pozwalają uwzględniać w procesach eksploracji danych wiedzę o semantyce danych. Omówione zostaną między innymi takie zagadnienia jak: relacje paradygmatyczne oraz syntagmatyczne w systemach informacyjnych nad grafami ontologicznymi, ilościowa oraz jakościowa ocena dokładności przybliżenia zbiorów w systemach decyzyjnych nad grafami ontologicznymi.