Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

  • Skala szarości
  • Wysoki kontrast
  • Negatyw
  • Podkreślenie linków
  • Reset

Aktualności — Popularyzacja

 

Po co nam matematyka? — semestr letni


2016-04-04 12:15

W ramach jubileuszu 200-lecia UW Wydział MIM oferuje cykl wykładów Po co nam matematyka? dla młodzieży licealnej i ostatnich klas gimnazjum.

Wykłady te mają na celu pokazanie, że matematyka nie jest nudna, można ją z powodzeniem stosować jako narzędzie wspomagające badania w innych dziedzinach nauki, nie tylko w fizyce, a korzyści ze współpracy odnoszą wszyscy zainteresowani. Pracownicy naszego Wydziału w przystępny sposób opowiedzą o tym, czym zajmują się w swoich badaniach naukowych, przedstawią także historyczne aspekty związane z matematyką i jej zastosowaniami.

Rozpoczniemy wykładami o zabarwieniu historycznym. Potem przejdziemy do różnych bardzo ciekawych zastosowań matematyki i informatyki z pogranicza biologii i medycyny, a także innych praktycznych zastosowań.

W semestrze letnim planowane są następujące spotkania:

7.04.2016, sala 5440, Jacek Miękisz: Gry hazardowe, gry ewolucyjne, ekspresja genów, tak czy owak łańcuchy Markowa. Co łączy geny, gry i spiny? Ich ewolucję czasową można opisać łańcuchami Markowa, które poznamy na naszym spotkaniu. I po to właśnie istnieje matematyka.

5.05.2016, sala 4420, Tomasz Kazana: A jednak się da, czyli o kryptografii klucza publicznego. Współczesna kryptologia (a więc nauka o szyfrach i bezpieczeństwie) jest solidną częścią matematyki, która zawiera w sobie wiele fascynujących i nieoczywistych pomysłów. Jednym z nich jest właśnie kryptografia klucza publicznego, o której opowiemy na tym wykładzie. Okaże się, że czasem można coś bezpiecznie zaszyfrować i wysłać do adresata, nie musząc trzymać zupełnie nic w sekrecie.

Stefan Dziembowski: Kryptografia wizualna, czyli jak szyfrować za pomocą obrazów. Jednym z zadań nowoczesnej kryptografii jest tzw. dzielenie sekretu. W najprostszej wersji chodzi o to, by sekretną informację „podzielić” pomiędzy dwie osoby w taki sposób, by żadna z nich na własną rękę nie mogła tej informacji poznać, ale żeby współdziałanie obu osób mogło doprowadzić do rozszyfrowania sekretu. Na zajęciach zobaczycie między innymi, jak tego dokonać w wersji obrazkowej, czyli jak „podzielić” rysunek pomiędzy dwie osoby tak, żeby żadna z nich nie miała najmniejszych szans na samodzielnie zgadnięcie, co na nim jest.

9.06.2016, sala 4420, Paweł Strzelecki: Od hipotezy Poincarégo po metody numeryczne przetwarzania obrazów. Pojawią się nazwiska Perelmana, Hamiltona, ale też Jamesa Sethiana, laureata ICIAM Pioneer Prize 2011. Oprócz hipotezy Poincarégo nawiążemy do numerycznych algorytmów śledzenia ruchomych krzywych/powierzchni/interfejsów. Zobaczymy, jak ścisły związek mają matematyka „bardzo czysta” i „bardzo stosowana”, jak płynnie czasem jedna przechodzi w drugą.

Wszystkie wykłady odbędą się w godzinach 14:14-16:00 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, ul. Banacha 2.