W ramach jubileuszu 200-lecia UW Wydział MIM w roku akademickim 2015/16 oferuje cykl wykładów Po co nam matematyka? dla młodzieży licealnej i ostatnich klas gimnazjum.
Wykłady te mają na celu pokazanie, że matematyka nie jest nudna, można ją z powodzeniem stosować jako narzędzie wspomagające badania w innych dziedzinach nauki, nie tylko w fizyce, a korzyści ze współpracy odnoszą wszyscy zainteresowani. Pracownicy naszego Wydziału w przystępny sposób opowiedzą o tym, czym zajmują się w swoich badaniach naukowych, przedstawią także historyczne aspekty związane z matematyką i jej zastosowaniami.
Rozpoczniemy wykładami o zabarwieniu historycznym. Potem przejdziemy do różnych bardzo ciekawych zastosowań matematyki i informatyki z pogranicza biologii i medycyny, a także innych praktycznych zastosowań.
W semestrze zimowym planowane są następujące spotkania:
29.10.2015, Marek Kordos: Matematyka i Wolność, czyli od Szkoły Rycerskiej do Polskiej Szkoły Matematycznej – opowiadanie o przeplataniu się burzliwych dziejów Polski i Europy z niemniej burzliwym rozwojem matematyki w szeroko rozumianym XIX wieku.
10.12.2015, Urszula Foryś: Najsłynniejszy ciąg i najsłynniejsza liczba – czy gdzieś ich nie ma? – opowiadanie o ciągu Fibonacciego, złotej proporcji, złotej liczbie i o tym, jak ludzie na przestrzeni wieków szukali piękna i harmonii.
14.01.2016, Anna Gambin: Dlaczego matematyka i informatyka są potrzebne biologii molekularnej? – pokażemy dlaczego nowe biotechnologie, które umożliwiły rozwój biologii i medycyny molekularnej, potrzebują narzędzi matematycznych i algorytmicznych. Sprawdzimy jak informatyk przeszukuje genomy w poszukiwaniu ruchomych elementów i niebezpiecznych dla zdrowia rearanżacji oraz jak matematycznie modelować przekazywanie sygnałów w żywych komórkach i jak bardzo dokładnie waży się molekuły przy pomocy spektrometru masowego.
Wszystkie wykłady odbędą się w godzinach 14:00-15:45 w auli 9B na Wydziale Biologii, ul. Miecznikowa 1.