Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

  • Skala szarości
  • Wysoki kontrast
  • Negatyw
  • Podkreślenie linków
  • Reset

Ocena parametryczna jednostek naukowych w Polsce (za okres 2013-2016)

W dniu 17.10.2017 MNISW opublikowało wyniki kategoryzacji jednostek naukowych. Wśród 47 jednostek kategorii A+ jest nasz Wydział. Więcej informacji na stronach MNISW.

Wszyscy, którzy regularnie publikują w bardzo dobrych czasopismach, zdobywają i prowadzą granty, wychowują doktorantów - dołożyli swoją istotną cząstkę do tej oceny. Za tę pracę serdecznie Państwu w imieniu władz dziekańskich MIM dziękuję.
Szczególnie mocno gratuluję i dziękuję:

  • laureatom grantów ERC przyznanych w latach 2013-16: Mikołajowi Bojańczykowi, Markowi Cyganowi, Marcinowi Pilipczukowi, Piotrowi Sankowskiemu;
  • kilkunastu autorom i współautorom świetnych wyników, opublikowanych na samej górze ministerialnej listy czasopism, w prestiżowych 50-tkach; "you know who you are";
  • wszystkim tym, którzy "wspięli się na palce" i pokonywali własne ograniczenia, żeby publikować lepiej, niż robili to wcześniej; jest Państwa zbyt wielu, żebym zdołał wszystkich wymienić bez ryzyka, że kogoś pominę.

Na UW wśród 5 jednostek kategorii A+ są prócz nas jeszcze Wydziały: Artes Liberales, Fizyki, Nauk Ekonomicznych i Psychologii.

IM PAN, nasz partner w WCNM (Krajowym Naukowym Ośrodku Wiodącym), także ponownie zdobył kategorię A+.

Zaprzyjaźniony Wydział Matematyki i Informatyki UJ ma również kategorię A+. Jesteśmy od UJ lepsi w kryteriach II i III (finanse zdobywane na badania, potencjał naukowy), natomiast UJ jest  lepszy w kryterium I (publikacje, mierzone punktacją MNISW).

Chciałbym, żebyśmy wszyscy o tym wyniku myśleli tak: nie jest źle, ale na pewno możemy być lepsi. Możemy pisać ciekawsze i lepsze prace, umieszczać je w jak najlepszych czasopismach i na jak najlepszych konferencjach, zdobywać bardziej wartościowe granty etc.

Nie przejmujmy się nadmiernie aktualnymi rozporządzeniami o kategoryzacji; starajmy się mierzyć z kolegami ze świata. Każdy z nas zna lepszych od siebie i dobrze wie, jakie konferencje czy czasopisma są na szczycie hierarchii w jego dziedzinie. O tym powinniśmy pamiętać.

Paweł Strzelecki 
Dziekan WMIM