Nie żyje prof. Andrzej Schinzel

W minioną sobotę, 21 sierpnia, zmarł w wieku 84 lat prof. Andrzej Schinzel, światowej sławy specjalista w zakresie teorii liczb, absolwent naszego wydziału.

W wieku 14 lat został zwycięzcą II Olimpiady Matematycznej, doktorat - pod kierownictwem Wacława Sierpińskiego - obronił mając lat 23, habilitował się 2 lata później, a mając lat 37 był już profesorem zwyczajnym. Całe życie zawodowe związany był z Instytutem Matematycznym PAN. Przez wiele lat był głęboko zaangażowany w działalność Olimpiady Matematycznej (był m.in. przewodniczącym jej Zarządu Głównego) i Polskiego Towarzystwa Matematycznego, którego był członkiem honorowym. Był wieloletnim kanclerzem Medalu Sierpińskiego.

Jego zasługi, osiągnięcia, zdobyte nagrody i wyróżnienia można by długo wymieniać, nietrudno je zresztą znaleźć w encyklopediach. W naszej pamięci pozostanie Jego ujmująca i niewymuszona życzliwość dla wszystkich - i otaczająca Go aura lekkiego roztargnienia.

Pogrzeb Profesora odbędzie się w rodzinnym Sandomierzu, 28 sierpnia, po mszy w Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP o godzinie 12. Dzień wcześniej, w piątek 27 sierpnia o godz. 10, w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza w jego intencji.