Na podstawie:
- Ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.);
- Rozporządzenia Ministry Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 października 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz.U. 2014 poz. 1383);
- Zarządzenia nr 35 Rektora UW z dnia 2 lipca 2012 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie elektronicznych wersji rozpraw doktorskich, dopuszczonych do publicznej obrony na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW 2012 nr 7, poz. 215);
- Zarządzenia nr 43 Rektora UW z dnia 1 października 2013 r. w sprawie prowadzenia Księgi Dyplomów Doktorskich oraz archiwizacji teczek przewodów doktorskich (Monitor UW 2013, poz. 169);
- Uchwały Rady Wydziału nr 3-18 z dnia 13 marca 2014 r., ustalam następujący tryb przeprowadzania czynności i obiegu dokumentów w przewodach doktorskich:
§ 1
(składanie wniosków)
- Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora, zwana dalej ,,kandydatem'', składa dziekanowi wniosek o wszczęcie przewodu doktorskiego, do którego załącza:
- poświadczoną przez Dziekanat kopię dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego;
- propozycję tematu i koncepcję rozprawy doktorskiej, ze wskazaniem dziedziny i dyscypliny naukowej, w zakresie których ma być otwarty przewód doktorski;
- propozycję osoby promotora oraz dyscypliny dodatkowej;
- propozycję języka obcego;
- spis publikacji;
- informację o przebiegu przewodu doktorskiego, jeżeli kandydat ubiegał się uprzednio o nadanie stopnia doktora w tej samej dyscyplinie.
- Do wniosku o wszczęcie przewodu doktorskiego kandydat może załączyć:
- poświadczoną przez Dziekanat kopię certyfikatu potwierdzającego znajomość nowożytnego języka obcego;
- wniosek do Rady Wydziału o wyrażenie zgody na przedstawienie rozprawy doktorskiej w innym języku niż język polski.
Dokumenty, o których mowa w punktach a i b mogą być też złożone w trakcie przewodu.
- W przypadku kandydata spoza UW wymagane jest ustalenie źródła pokrycia kosztów przewodu np. w drodze umowy o refundacji (wzór dostępny na stronie http://www.studiadoktoranckie.uw.edu.pl/pl/doktoranckie/akty_prawne/)
§ 2
(Otwarcie przewodu)
- Na wniosek dziekana Rada Wydziału
- podejmuje uchwałę o wszczęciu przewodu doktorskiego i wyznaczeniu promotora (ewentualnie kopromotora, promotora pomocniczego);
- powołuje komisję do spraw Przewodu (zwaną dalej KP) i jej przewodniczącego;
- ustala język obcy i powołuje komisję przeprowadzającą egzamin z tego języka, zgodnie z § 2.3 Uchwały Rady Wydziału nr 3-18 z dnia 13 marca 2014 r. (nie dotyczy to przypadku gdy doktorant przedstawił certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego);
- ustala dyscyplinę dodatkową i powołuje komisję przeprowadzającą egzamin z tej dyscypliny, zgodnie z § 2.2 Uchwały Rady Wydziału nr 3-18 z dnia 13 marca 2014 r.;
- podejmuje decyzję w sprawie wyrażenia zgody na złożenie rozprawy w języku obcym, jeśli kandydat złożył odpowiedni wniosek.
- W przypadku przygotowywania interdyscyplinarnej rozprawy doktorskiej Rada może powołać drugiego promotora. W przewodzie doktorskim prowadzonym w ramach porozumienia o współpracy międzynarodowej można powołać kopromotora.
- Promotorem pomocniczym może być osoba posiadająca stopień doktora i nie posiadająca uprawnień do pełnienia funkcji promotora.
- KP składa się z co najmniej siedmiu członków; ponadto do składu KP wchodzą recenzenci rozprawy doktorskiej oraz promotor lub promotorzy. Promotor pomocniczy uczestniczy w pracy KP bez prawa głosu.
- Do obowiązków przewodniczącego KP należy zapewnienie zgodnego z przepisami działania Komisji. W szczególności w przypadku długiej nieobecności któregoś z członków, przewodniczący stawia na posiedzeniu Rady Wydziału wniosek o odpowiednią zmianę w składzie Komisji.
§ 3
(Złożenie rozprawy)
- Kandydat obowiązany jest złożyć wraz z rozprawą autoreferat (obszerne streszczenie, 4-8 stron) w języku angielskim. Jeśli rozprawa jest w języku obcym, wymagany jest też autoreferat po polsku (nie dotyczy obcokrajowców.)
- Promotor przedstawia dziekanowi rozprawę doktorską wraz ze swoją pisemną opinią.
- Opinia promotora jest umieszczana w APD przez promotora lub przez Dziekanat.
- W przypadku gdy rozprawę doktorską stanowi część pracy zbiorowej, kandydat przedkłada oświadczenia wszystkich jej współautorów określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie.
- Rozprawę doktorską składa się w formie elektronicznej i papierowej.
§ 4
(Format rozprawy)
- Rozprawa doktorska powinna być drukowana dwustronnie. Strona tytułowa rozprawy doktorskiej powinna być wykonana według wzoru stanowiącego zał. 1. Na odwrocie strony tytułowej doktorant składa podpis potwierdzający samodzielność rozprawy, a promotor potwierdza gotowość rozprawy do recenzji.
Na kolejnych dwóch stronach rozprawy doktorskiej umieszcza się słowa kluczowe i krótkie (bibliograficzne) streszczenie w języku rozprawy oraz w językach polskim i angielskim, a także klasyfikację tematyczną pracy według AMS Mathematical Subject Classification 2000 lub ACM Computing Classification System.
- Rozprawa doktorska w formie zbioru publikacji powinna mieć formę jednolitego dokumentu otrzymanego przez połączenie autoreferatu i publikacji wchodzących w skład rozprawy.
- Doktorant przygotowuje cztery identyczne egzemplarze rozprawy doktorskiej.
Egzemplarz przeznaczony do akt przewodu nie może zawierać zszywek ani innych trwale umieszczonych elementów metalowych.
Trzy egzemplarze, w tym przeznaczony do akt, doktorant składa wraz z opinią promotora w Dziekanacie. Czwarty egzemplarz zachowuje promotor rozprawy.
- Kandydat wpisuje do APD krótkie streszczenie i słowa kluczowe w języku, w którym rozprawa została napisana, temat, krótkie streszczenie i słowa kluczowe w języku angielskim (w przypadku, gdy rozprawa nie została napisana po angielsku) oraz temat, krótkie streszczenie i słowa kluczowe w języku polskim (w przypadku, gdy rozprawa nie została napisana po polsku).
Ponadto kandydat przekazuje do APD wersję elektroniczną rozprawy w formacie PDF wraz z niezbędnymi załącznikami oraz autoreferatem.
§ 5
(Powołanie recenzentów i ustalenie dyscypliny podstawowej)
- KP proponuje Radzie Wydziału:
- recenzentów rozprawy doktorskiej;
- dyscyplinę podstawową egzaminu doktorskiego;
- skład komisji egzaminacyjnej z dyscypliny podstawowej, której z urzędu przewodniczy przewodniczący KP. Komisja egzaminacyjna powinna składać się przynajmniej z czterech osób, w tym promotora albo promotora i kopromotora.
- Rada Wydziału podejmuje uchwałę w przedmiocie wyznaczenia recenzentów oraz ustala dyscyplinę podstawową egzaminu doktorskiego i powołuje komisję egzaminacyjną.
§ 6
(Recenzje)
- Dziekanat wysyła rozprawę doktorską do recenzentów. Recenzję przedstawia się Radzie Wydziału nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej sporządzenie. Rada, w uzasadnionych przypadkach, może na wniosek dziekana przedłużyć termin przedstawienia recenzji o dalszy miesiąc lub odwołać recenzenta. Recenzja, która wpłynie po odwołaniu recenzenta jest nieważna.
- Recenzje są umieszczane w APD przez recenzentów lub przez Dziekanat.
§ 7
(Egzaminy doktorskie)
- Kandydat składa egzaminy doktorskie z:
- dyscypliny podstawowej;
- dyscypliny dodatkowej;
- języka obcego (z wyłączeniem przypadku gdy doktorant przedstawił certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego).
- Egzaminy doktorskie zdaje się przed przyjęciem rozprawy doktorskiej przez KP.
- Kandydat pobiera w Dziekanacie protokoły egzaminacyjne egzaminów z języka obcego i dyscypliny dodatkowej, a egzaminatorzy przekazują protokoły do Dziekanatu.
- Przewodniczący KP wyznacza termin egzaminu z dyscypliny podstawowej, pobiera i przekazuje do Dziekanatu protokół egzaminu z dyscypliny podstawowej.
- Recenzenci mogą uczestniczyć w egzaminie z dyscypliny podstawowej na prawach członka komisji egzaminacyjnej. Promotor pomocniczy uczestniczy w pracy komisji egzaminacyjnej bez prawa głosu.
- W przypadku niezaliczenia jednego z egzaminów doktorskich Rada Wydziału może wyrazić zgodę na powtórne jego zdawanie, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy i nie więcej niż raz. Prośbę do Rady Wydziału o zgodę na powtórne złożenie egzaminu kandydat składa za pośrednictwem KP. W przypadku ponownego niezaliczenia egzaminu KP występuje do Rady Wydziału o zamknięcie przewodu bez nadania stopnia.
§ 8
(Przyjęcie rozprawy)
- Po zdaniu przez doktoranta wymaganych egzaminów i wpłynięciu wszystkich recenzji przewodniczący KP zwołuje posiedzenie KP. Po zapoznaniu się z recenzjami KP podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia rozprawy i dopuszczenia jej do publicznej obrony.
- Jeżeli opinie recenzentów są rozbieżne, KP może wystąpić do Rady Wydziału o powołanie dodatkowego recenzenta.
- KP może zażądać poprawienia lub uzupełnienia rozprawy; decyzja KP w tej sprawie jest wiążąca. Uzupełniona lub poprawiona rozprawa doktorska jest kierowana do ponownej oceny przez tych samych recenzentów. Po wpłynięciu recenzji procedura biegnie jak w punkcie 1.
- W przypadku konieczności poprawienia lub uzupełnienia rozprawy doktorskiej, doktorant jest zobowiązany wprowadzić nową wersję do APD.
- KP może wystąpić do RW z wnioskiem o zamknięcie przewodu bez nadania stopnia. Rada może polecić KP dalsze prowadzenie przewodu lub przejąć postępowanie.
- Z posiedzenia Komisji sporządzany jest protokół.
§ 9
(Termin obrony)
- Przewodniczący KP ustala z jej członkami termin publicznej obrony (zalecany termin: czwartki o godz. 14:15) i zawiadamia o nim Dziekanat, który powiadamia kandydata, Radę Wydziału, zainteresowane instytucje oraz umieszcza wiadomość w portalu wydziałowym co najmniej 10 dni przed terminem obrony. Jednocześnie Dziekanat wpisuje do ISUW datę obrony.
- Po wpisaniu daty obrony do ISUW doktorant niezwłocznie składa w APD oświadczenie o udzieleniu uczelni licencji na udostępnianie treści rozprawy doktorskiej w repozytorium UW. Następnie doktorant drukuje oświadczenie i podpisane składa w jednostce organizacyjnej UW.
- Przed obroną kandydat składa do wiadomości KP aktualny życiorys wraz z listą publikacji.
§ 10
(Obrona rozprawy doktorskiej)
- Obrona rozprawy doktorskiej odbywa się na publicznym posiedzeniu KP z udziałem promotora (kopromotora, promotora pomocniczego) i recenzentów. Przebieg posiedzenia jest protokołowany.
- część publiczna
- przewodniczący przedstawia kandydata,
- kandydat przedstawia główne założenia i wyniki rozprawy,
- promotor i recenzenci przedstawiają swoje opinie,
- w przypadku nieobecności recenzenta przewodniczący zarządza odczytanie recenzji,
- kandydat ustosunkowuje się do uwag zawartych w recenzjach,
- kandydat odpowiada na pytania z sali przekazane na piśmie przewodniczącemu Komisji,
- dyskusję kończy wypowiedź kandydata;
- część zamknięta
- KP podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej oraz wniosku do Rady Wydziału o nadanie stopnia lub o zamknięcie przewodu bez nadania stopnia.
- część publiczna
- Komisja publicznie przedstawia treść uchwały.
- W ciągu 7 dni od publicznej obrony przewodniczący KP dostarcza do Dziekanatu protokół z posiedzenia Komisji z wnioskiem o nadanie stopnia lub o zamknięcie przewodu bez nadania stopnia
§ 11
(Nadanie stopnia doktora, wyróżnienie)
- Przewodniczący KP przedstawia na Radzie Wydziału wnioski Komisji.
- Rada Wydziału podejmuje uchwałę w sprawie nadania kandydatowi stopnia doktora lub zamknięcia przewodu bez nadania stopnia.
- W ciągu 7 dni od nadania stopnia doktora, kandydat wypełnia w OPI druk SYNABA.
- W trybie tajnego głosowania Rada Wydziału może na wniosek KP wyróżnić rozprawę doktorską, w trybie § 4 Uchwały Rady Wydziału nr 3-18 z dnia 13 marca 2014 r.
§ 12
(dyplom)
- Dziekanat generuje w ISUW numer dyplomu doktorskiego i drukuje Kartę danych do dyplomu. Doktorant potwierdza poprawność danych podpisem na Karcie. Jeśli to niemożliwe, poprawność danych może w jego imieniu potwierdzić pracownik administracyjny jednostki organizacyjnej UW.
- Dziekanat przekazuje:
- dane do dyplomu doktorskiego - do Biura do spraw Studiów Doktoranckich i Kształcenia Podyplomowego;
- informację o nadaniu stopnia - do Biura Spraw Pracowniczych.
- Osoba, której nadano stopień naukowy doktora odbiera dyplom na uroczystej promocji lub z Biura do spraw Studiów Doktoranckich i Kształcenia Podyplomowego.
§ 13
(przepisy końcowe)
- Uchwały KP w sprawie dopuszczenia rozprawy do obrony oraz przyjęcia obrony i wniosku o nadanie stopnia doktora są podejmowane w głosowaniu tajnym. Uchwały te są ważne tylko wtedy, gdy zostały podjęte w obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania, a za przyjęciem uchwały wypowiedziała się więcej niż połowa osób biorących udział w głosowaniu.
- W przypadku zamknięcia przewodu bez nadania stopnia, Dziekanat przekazuje kandydatowi odpis uchwały Rady Wydziału wraz z informacją o przysługujących mu uprawnieniach.
- Nieprzyjęta rozprawa doktorska nie może być podstawą do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w innych jednostkach organizacyjnych.
prof. dr hab. Andrzej Tarlecki
Dziekan Wydziału MIM UW
Powiązane: Wymagania dotyczące rozpraw doktorskich z informatyki
Potrzebne formularze można pobrać stąd.