Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

  • Skala szarości
  • Wysoki kontrast
  • Negatyw
  • Podkreślenie linków
  • Reset

Aktualności — Nasze sukcesy

 

Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym za rok 2020


W dniu 26 września 2021 r. odbyły się zaległe z roku 2020 Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Zawody w sposób zdalny zorganizowała Politechnika w Pradze. Sytuacja wymusiła też zmianę formuły zawodów, które przez to stały się bardziej konkursem indywidualnym niż zespołowym jak dotychczas. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, każdy uczestnik mógł dysponować własnym komputerem a nie jak wcześniej jednym na cały trzyosobowy zespół. Ponadto drużyny mogły korzystać z dowolnych dostępnych zasobów. Sam termin zawodów został także ogłoszony bardzo późno – na przełomie sierpnia i września. Pomimo to udało nam się sformować 8 trzyosobowych zespołów, które spisały się bardzo dobrze, choć tym razem nieznacznie przegraliśmy z zespołami z zaprzyjaźnionych uczelni z Krakowa i Wrocławia. W zawodach wystartowało 86 drużyn z najlepszych uczelni informatycznych z Czech, Chorwacji, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Mistrzami Europy środkowej na rok 2020 została drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego, drugie miejsce zajął zespól z Uniwersytetu Jagiellońskiego a trzecie kolejny zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie te drużyny, jak również 4 kolejne w rankingu, rozwiązały po 9 tych samych zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów a o miejscu w rankingu decydował łączny czas rozwiązania tych zadań, wliczając to kary czasowe za rozwiązania niepoprawne. Trzy pierwsze drużyny zostały nagrodzone złotymi medalami. Kolejne trzy otrzymały medale srebrne. Wśród nich znalazły się dwie nasze drużyny odpowiednio na miejscach:

4. Dawid Jamka, Łukasz Kondraciuk, Konrad Paluszek

5. Jan Kwiatkowski, Tomasz Nowak, Michał Staniewski

Drużyny z miejsc 7-9 otrzymały medale brązowe. Wśród nich, na miejscu  8, znalazł się nasz zespól w składzie: Arkadiusz Czarkowski, Juliusz Korab-Karpowicz, Kamil Zwierzchowski.

Pozostałe drużyny reprezentujące Uniwersytet Warszawski zajęły miejsca:

16. Paweł Pawlik, Stanisław Strzelecki, Marcin Wawerka (7 rozwiązanych zadań)

17. Janusz Partyka, Jakub Wasilewski, Tymoteusz Wiśniewski ( 6 zadań)

27. Michał Kardaś, Marcin Mordecki, Antoni Wiśniewski (4 zadania)

29. Kacper Harasimowicz, Krzysztof Jankowski, Rafał Łyżwa (4 zadania)

32. Alicja Kluczek, Grzegorz Kwacz, Bartłomiej Lewandowski (4 zadania)

Miałem przyjemność opiekować się naszymi drużynami wspólnie z doktorantami (trenerami): Wojciechem Nadarą, Marcinem Smulewiczem i Markiem Sokołowskim. Zawodnikom i trenerom należą się gorące słowa podziękowania za błyskawiczne zorganizowanie się i przygotowanie do zawodów w tak niesprzyjających czasach pandemii.

Słowa podziękowania należą się także władzom dziekańskim, pracownikom administracji i laboratorium komputerowego za możliwość startu naszych drużyn w niedzielę w budynku Wydziału. Jak zwykle opieką nasze drużyny otoczyła Fundacja Rozwoju Informatyki na czele z Prezesem Zarządu panem Rafałem Sikorskim.

Dziękujemy też wspierającym nasze drużyny firmom informatycznym Atende  oraz Huawei Polska.

Więcej o samych zawodach można znaleźć na stronie https://contest.felk.cvut.cz/20cerc/index.html