Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

  • Skala szarości
  • Wysoki kontrast
  • Negatyw
  • Podkreślenie linków
  • Reset

Aktualności — Wydarzenia

Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych

 

SocSenSys: Ilościowe badania zachowań astronautów podczas analogowych symulacji misji kosmicznych za pomocą noszalnych sensorów


Prelegent: Maciej Matraszek

2019-03-22 14:15

SocSenSys: Pervasive Behavioral Quantification of Analog Simulations of Space Mission
 
 
Referat będzie dotyczył najnowszych wyników projektu SocSenSys, który realizowany jest na WMIM oraz ICM UW.
Podczas kilku ostatnich lat stworzyliśmy noszalne urządzenia w celach socjometrycznych z założeniem informacji zwrotnej. Mieliśmy okazje prowadzić badania w wielu ciekawych lokalizacjach m.in. średniej wielkości firmie czy symulowanych misjach kosmicznych, na których referat będzie się skupiał.
Badane przez nas analogowe symulacje polegały na zamknięciu ściśle wyselekcjonowanej grupy osób w tzw. habitacie, który symulował warunki pobytu na Marsie. Analogowi astronauci byli odcięci od zewnętrznego świata, naturalnego światła czy zewnętrznych dźwięków. Komunikacja z kontrolą misji była opóźniona, a sami astronauci podążali za dostosowanym czasem marsjańskim.
Celem takich symulacji jest poznanie potencjalnych problemów mogących wystąpić podczas faktycznych misji kosmicznych. Jednak, do tej pory, zachowanie załogi nie było mierzone narzędziami socjometrycznymi pozwalającymi na dużą dokładność. Dodatkowym czynnikiem wyróżniającym przedstawianą misję była symulacja wypadków – wpływu niepełnosprawności i śmierci na powodzenie misji.
Podczas referatu opiszę naszą metodologię oraz przedstawię przykłady wyników, m.in. interakcji społecznych między astronautami, wpływ nietypowych sytuacji na załogę oraz ergonomię habitatu. Opowiem również o problemach pojawiających się w badaniach z udziałem ludzi i własnego sprzętu oraz naszej wizji przyszłego habitatu, który w sposób całościowy uwzględnia socjometryczne rozwiązania.