Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych

Grail - Silnik AI w Grach Video: Wprowadzenie Idei Gier Granularnych i Wyzwania na Przyszłość

Prelegent: Maciej Świechowski

2018-11-09 15:30

Gry granularne (nazywane również uproszczonymi) to jedna z nowatorskich technik stosowanych w silniku Grail, którego zadaniem jest wspieranie implementacji sztucznej inteligencji w grach video. Pomysł bazuje na zastosowaniu metod granulacji danych do modelowania gier, a następnie algorytmu Monte Carlo Tree Search (MCTS) w celu obliczania użyteczności dla dostępnych zgranulowanych/uproszczonych akcji. MCTS został w autorski sposób zmodyfikowany, tak aby współpracował z wieloma lokalnymi reprezentacjami stanu gry oraz ciągłymi akcjami o nienatychmiastowych efektach. Podczas prezentacji omówimy wyzwania, na jakie napotkaliśmy podczas wdrażania idei gier granularnych w trakcie pilotażowej implementacji. Poświęcimy także część uwagi bardziej futurystycznym pomysłom na dalsze rozwinięcie silnika Grail, które mogą posłużyć jako inspiracja do przyszłych badań naukowych i rozwoju wdrożeń komercyjnych.