Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych

Funkcje inkluzji przybliżonej i im podobne

Prelegent: Anna Gomolińska

2019-05-17 14:15

Inkluzja przybliżona jest podstawowym pojęciem mereologii przybliżonej – formalnej teorii „bycia częścią w stopniu”. Natomiast funkcje inkluzji przybliżonej przypisują parom zbiorów pewnego uniwersum stopień zawierania pierwszych elementów par w drugich elementach tych par. Ponadto muszą spełniać pewne określone warunki. Najbardziej znaną funkcją inkluzji przybliżonej jest funkcja standardowa.

W referacie co prawda nawiążę do znanych w teorii zbiorów przybliżonych wyników dotyczących funkcji inkluzji przybliżonej oraz innych, słabszych funkcji służących do mierzenia stopnia inkluzji zbiorów. Jednak głównym celem jest przedstawienie nowych obserwacji dotyczących tych funkcji.