Semestr zimowy 2006/07


Konsultacje

Matematyka obliczeniowa

Egzamin z MO II termin zakończony! Wyniki w USOSie!


Wyniki egzaminu (termin dodatkowy) w sekcji studenckiej
Powinny pojawić się w USOSie niedługo jak mam nadzieje.



Uwaga! (dotyczy tylko osób bez zaliczonych ćwiczeń)
Egzamin w II terminie może zawierać elementy zaliczenia ćwiczeń - w związku z tym osoby bez zaliczonych ćwiczeń muszą w ramach egzaminu wykonać i zaliczyć następujący
Projekt komputerowy: zaprogramować w arytmetyce podwójnej precyzji rozkład QR macierz prostokątnej A MxN (M>=N) kolumnami regularną z Q MxN z kolumnami ortonormalnymi a R górnotrójkątna NxN z dodatnimi elementami na diagonali metodą ortogonalizacji Gramma-Schmidta. Program ma wykryć czy macierz kolumnami regularna tzn jeśli norma kolejnej kolumny Q będzie mniejsza od ustalonego \eps=10-12 to program ma przerwać działanie z komunikatem "Uwaga!kolumny A liniowo zależne w fl". Testować na podmacierzach macierzy Vandermonde'a dla równoodległych węzłów na odcinku [0,1] tzn dla ustalonego m i n zdefiniować węzły xk=(k-1)*h, k=1,..,m+1; h=1/m i macierz (m+1)x(n+1) A(m,n) definiujemy tak aby element na pozycji (i,j) był równy Ai,j= xi(j-1) i=1,..,m+1; j=1,..,n+1. Znaleźć rozkład QR tej macierzy - i zastosować do rozwiązywania LZNK z A(m,n) i odp. wektorem prawej strony f: - dla m=30 i n=2,8,15,30 znaleźć rozkład QR. Zastosować do LZNK z macierzą A i prawą stroną f=Ax z x wektorem długości n+1 takim żę xk=(-1)k, k=1,..,n+1 (czyli f należy obliczyć!) Program powinien mieć opcję wprowadzania macierzy A i wektora f ręcznie z klawiatury, oraz wypisania na ekran macierzy Q,R i rozwiążania LZNK.
Drukować na ekranie: normę Frobeniusa: ||QT Q-I||F oraz ||QR - A(m,n)||F (czyli sprawdzić czy obliczona Q rzeczywiście z kolumnami ortonormalnymi i czy QR =A(m,n)) oraz ||f-Ay||/( ||A||F*||x||) oraz ||x-y||/||x|| dla y- rozwiązania obliczonego przy wykorzystaniu rozkładu QR macierzy A(m,n) || || - norma euklidesowa (druga), || ||F - norma Frobeniusa. Państwa program ma być w Pascalu lub C i kompilować się i działać w labie studenckim - należy mi go okazać przed II terminem egzaminu (lepiej nie za późno) wykazując się znajomościa algorytmu i szczegółów programu tzn mogę poprosić o wprowadzenie jakiejś drobnej zmiany w programie w czasie zaliczania.


Wykład

Program wykładu
(maksymalny i dość orientacyjny, będę podawał daty w miejscach gdzie skonczylem wykład z danej daty wraz z aktualizacją treści)
  1. Wstęp - czym jest matematyka obliczeniowa
  2. Arytmetyka zmiennopozycyjnej - fl - podstawowe wiadomości (5-10-2006) w tym definicje uwarunkowania względnego zadania i numerycznej poprawności algorytmu
  3. Interpolacja wielomianowa Lagrange'a : istnienie i jednoznaczność rozwiązania, postać w bazie Lagrange'a (12-10-2006) i bazie Newtona w tym metoda Newtona i algorytm różnic dzielonych znajdowania wiel. interp. Lagrange'a, błąd interpolacji przy maksymalnej regularności funkcji (19-10-2006) oraz w przypadku ograniczonej regularności - korzystając z tw Jacksona z teorii aproksymacji, przyklad Rungego czyli ciag wielomianów interpolacyjnych na wezlach równoodległych NIE musi byc zbieżny jednostajnie do funkcji którą interpoluje (opcja) - 2 wykłady
  4. Interpolacja Hermite'a - postawienie zadania, istnienie i jednoznaczność wielomainu interpolacyjnego Hermite'a, uogólnione różnice dzielone, postać wielomianu Hermite'a z wykorzystaniem różnic dzielonych, błąd interpolacji Hermite'a (bez dowodu) - 0.5-1 wykład (26-10-2006)
  5. Kwadratury - przybliżone obliczanie całek i wielomiany ortogonalne- rząd kwadratury, kwadratury interpolacyjne, kwadratury złożone m.in. złożona kwadratura trapezów i Simpsona - wzory na błąd w przypadku gdy funkcja maksymalnej regularności oraz zbieżność w przypadku gdy funkcja tylko ciągła, (2-11-2006), wielomiany ortogonane w przestrzeniach typu L2g(a,b) - definicja i fakt ze ich pierwiastki są rzeczywiste i jednokrotne w (a,b), kwadratury o maksymalnym rzędzie oparte o zera takich wielomianów ortogonalnych czyli kwadratury Gaussa, ich zbiezność i oszacowanie błędu, przykłady wielomianów ortogonalnych : wielomiany Legendre'a, Hermite'a (9-11-2006) (16-11-2006 - kolokwium w czasie wykładu!)
  6. FFT i interpolacja trygonometryczna (zespolona) - algorytm szybkiej transformaty Fouriera (FFT - fast Fourier transform) w wersji rekurencyjnej i zastosowanie do interpolacji zespolonej na siatce równomiernej na sferze jednostkowej zespolonej - 0.5-1 wykład
  7. Interpolacja splajnowa - splany liniowe interpolacyjne (23-11-2006) i kubiczne w tym baza splajnow kubicznych, oszacowania błędu w normie L2
  8. Aproksymacja w przestrzeniach z iloczynem skalarnym - definicja elementu najlepszej aproksymacji (ENA) w dowlnej p. unormowanej, tw o istnieniu z przykładem że może nie być jednoznaczności, (30-11-2006), aproksymacja w p. z iloczynem skalarnym: ENA to rzut ortogonalny wyznaczony jednoznacznie, układ z macierzą Gramma, baza ortogonalna - ortogonalizacja Gramma-Schmidta, wielomiany ortogonalne w przestrzeniach typu L2 dokończenie- reguła trójczłonowa, (7-12-2006) regularne liniowe zadanie najmniejszych kwadratów (RLZNK), układ równań normalnych jako szczególny przypadek aproksymacji w przestrzeni unitarnej: rozkłady QR (przekształcenie Housholdera i ortogonalizacja Gramma-Schmidta w Rn) i ich zastosowanie do rozwiązywania RLZNK (14-12-2006)
  9. Aproksymacja jednostajna (krótka informacja) - zadanie, twierdzenie Czebyszewa o alternansie, jednoznaczność, związek z intepolacją Lagrange'a w węzłach Czebyszewa (tj odpowiednio przeskalowanch zerach odp. wielomianów Czebyszewa)
  10. Numeryczna algebra liniowa bezpośrednie metody rozwiązywania układów równań liniowych m.in. zastosowanie rozkładów QR (uzyskanych poprzez ortogonalizację G-S (21-12-2006)(4-01-2007 - kolokwium w czasie wykładu!) i za pomocą m. Housholdera) czyli zadanie rozwiązania układu równań liniowych jako szczególny przypadek RLZNK, eliminacja Gaussa czyli rozkład LU z częściowym i pełnym wyborem elem. głównego, (11-01-2007) jak obliczyć wyznacznik(to na ćwiczenia), uwarunkowanie zadania, informacja o własnościach numerycznych (fl) rozkładu LU
  11. Metody rozwiązywania równań nieliniowych (skalarnych) - metoda iteracji prostych (Banachowskich), metoda bisekcji, (18-01-2007) metoda Newtona. Rząd zbieżności metody. Zbieżność m Newtona kwadratowa (lokalna) i globalana dla funkcji wypukłej rosnącej. Metoda siecznych i jej zbieżność lokalna. (25-01-2007)

Warunki zaliczenia ćwiczeń:

50% z max ilości punktów przy czym 40% punktów można uzyskać z 2 kolokwiów (na wykładzie - pierwsze wstepne ustalono na 16 listopada 06) ) a 60% z ćwiczeń (zadania domowe, zadania komputerowe, kartkówki itp - szczegóły ustali prowadzący ćwiczenia)

Literatura:

Podręczniki: Pozycje [Mos2002] i [Pla2002] to skrypty dostępne dla studentów naszego wydziału. A pozycja [FMW2005] to książka skierowana raczej do studentów politechniki ale większość algorytmów jest w niej opisana. [KC2006] jest godnym polecenia podręcznikiem niestety bardzo drogim!

Inne użyteczne linki

Literatura dodatkowa dla osób zainteresowanych metodami numerycznymi, obejmująca materiał częściowo lub często całkowicie poza zakresem wykładu
Ciekawe eseje wyjaśniające mam nadzieję czym jest i czym na pewno nie jest Analiza Numeryczna (czy inaczej Matematyka Obliczeniowa)
Inne eseje tegoż autora o analizie numerycznej i nie tylko http://web.comlab.ox.ac.uk/oucl/work/nick.trefethen/

Strona do ćwiczeń z MO Michała Bernardellego - m.in. zadania w pdf z ćwiczeń

Ćwiczenia

  1. Gr 1 środa 830-10 - sala 1010
  2. Gr 3 środa 1015-1145 - sala 3240

Zaliczenie ćwiczeń

Dwa kolokwia na wykładzie: pierwsze 16 listopada 1215 sala 4420 i drugie 4 stycznia 2007 i pkty za prace domowe/projekty komputerowe - przy czym projekty komputerowe należy wykonać w domu i zwrócić raport z wynikami i ewentualnym komentarzem. reklamacje do wyników zadań komputerowych można składać w ciągu 2 tygodni od terminu oddania danego zadania. A prace domowe będą sprawdzone poprzez 2-3 kartkówki (zapowiedziane) - czyli 2-3 wcześniej zadane zadania domowe (ewentualnie lekko zmienione) w ciągu np 30 minut. Nie przyjmuję raportów po terminie (chyba że ktoś ma lekarskie usprawiedliwienie).


Lista punktów z zadań komputerowych - niedostepna - aktualizowana w miarę na bieżąco.

Treści zadań komputerowych

  1. Arytmetyka FL Obliczyć wartość wielomianu x4-4x3 +6x2-4x+1 na siatce równoodległej ze 101 punktami na przedziale [1+ 3e-4, 1-3e-4] dwoma algorytmami - pierwszym takim wprost i drugim obliczając (x-1)*(x-1)*(x-1)*(x-1). Porównać wyniki licząc maksimum z modułów różnicy na tej siatce oraz (to opcjonalnie ale zachecam) rysując dwa wykresy wielomianu na tym odcinku (raz obliczonego pierwszym sposobem a raz drugim). W raporcie max sumy modułów na siatce i oba wykresy na jednym rysunku (wykresy opcja). Jeśli widać jakąś różnice to wyjaśnic skąd się może ona brać. (25-10-2006)
  2. Algorytm znajdowania wielomianu interpolacyjnego Lagrange'a Policzyć współczynniki wielomianu interpolacyjnego Lagrange'a w(x) w bazie Newtona na siatce równoodległej {-1,0,1,2} dla funkcji f(x)=sin(x) rozwiązując układ równań z macierzą dolnotrójkątna w bazie Newtona czy metoda Newtona (albo algorytmem różnic dzielonych - do wyboru). W raporcie współczynniki obliczonego wielomianu w bazie Newtona (kolejność p-któw ważna!), policzyć i wydrukowac maxk=-1,0,1,2|w(k)-sin(k)| czyli jak dokładnie spełnione są warunki interpolacyjne, podac arytmetyke (single/double) oraz wykresy sin(x) i w(x) na odcinku [-1.5, 2.5] (jak ktoś ma kłopoty z drukowaniem niech naszkicuje - w(x) to wielomian co najwyżej 3 stopnia). (15 listopada 2006)
  3. Błąd interpolacji Lagrange'a Policzyć współczynniki wielomianu interpolacyjnego Lagrange'a w(x) na siatce równoodległej na odcinku [-5,5] dla N=10,20,40 tzn w(x(k))=f(x(k)) dla k=0,..,N gdzie x(k)=-5+k*h i h=10/N , dla funkcji f(x)=1/(1+x*x) jakkolwiek np. metoda Newtona czyli rozwiazując układ równań z macierzą dolnotrójkatną w bazie Newtona - następnie policzyć przybliżoną normę supremum na siatce z h=1/500 tzn maxk=0,..,500|w(y(k))-f(y(k))|, gdzie y(k)=-5+ k/50 i k=0,..,500.
    W raporcie: sprawdzenie czy warunki interpolacyjne są spełnione tzn policzyć maxk=0,..,N|w(x(k))-f(x(k))| i wydrukować wyniki, oraz przybliżone normy sup dla wszystkich trzech N oraz (opcja) wykresy funkcji i wszystkich trzech wielomianow interpolacyjnych. Czy przybliżone normy supremum różnicy w-f maleją lub są chociaż mniejsze od 1? Czy wyniki są zgodne z oszacowaniami z wykładu dla węzłów równoodległych? (29 listopada 2006)
  4. Kwadratury złożone Zaimplementować złożoną kwadrature prostokątów tzn PN f = \Sumak=0,..,N-1 f(x_k+h/2)*h dla h=(b-a)/N i x_k=a+k*h, przybliżającą I(f) - całkę z f na [a,b]. Przetestować dla funkcji sin(x) na [0,Pi] dla N=10,20,40,80,160.
    W raporcie: W tabelce nr 1 (dla sin) w trzech kolumnach |I(sin)- PN sin|*Nk dla k=0,1,2 dla kolejnych N. Czy wyniki potwierdzają oszacowania teoretyczne z ćwiczeń? (tzn dla f w C2 błąd powinien być jak O(h2)) (13 grudnia 2006)
  5. Aproksymacja średniokwadratowa
  6. Dla węzłów xk=k - k=1,2,..,10 znaleźć stałe a i b takie że \sum_k k*|f(xk)-axk-b|^2 (Uwaga na wagę!!) osiąga minimum dla funkcji f(x)=2+3*x+ 1e-3*sin(x) (1e-3=0.001). W raporcie a i b oraz bład err2=pierwiastek(\sum_k k*|f(xk)-axk-b|^2) oraz errm=max_k |f(xk)-axk-b| i podać dla jakiego k errm=|f(xk)-axk-b|. (10 stycznia 2007)
  7. Liniowe zadania najmniejszych kwadratów. Dla macierzy A=((1 2 3 ... 99 100)T; (1 1 ... 1)T) - 100x2 tzn dwukolumnowej i f=(sin(1) sin(2) .. sin(100))T - 100x1 - znaleźć rozkład A=QB dla Q=H1*H2 - iloczyn 2 p. Housholdera B=(RT 0)T (czyli macierz 100x2 - pierwsze 2 wiersze to R - macierz 2x2 górnotrójkątna a pozostałe równe zero) - zastosować do znalezienia rozwiązania.LZNK z A i f w arytmetyce podwójnej precyzji.
    W raporcie: podać macierz R, i 4 pierwszych pozycji 4 wektorów: dwu wektorów Housholdera dla H1 i H2 (unormowanych tzn o normie 2 rownej jeden), wektora QT*f, oraz wektora - x rozwiązania tego LZNK tzn np. x1=(y1,y2,y3,...,y100)T a w raporcie (y1 y2 ..y4) oraz błędy: ||H1*H2*B - A||F, i ||A x -f||2. (Uwaga! Oczywiście nie należy tworzyć macierzy H1, H2, Q czy C=Q*B czyli obliczać iloczynów macierzy Q=H1*H2 czy Q*B ale obliczyć działanie H2 na kolumnach B (a może wystarczy drugiej kolumnie?) aby dostać C=H2*B a potem H1 na 2 kolumnach C aby dostać Q*B!). (24 stycznia 2007)
To pewnie ostatnie obowiazkowe zadanie! Moze pojawi sie dodatkowe ktorym ewentualnie bedzie mozna poprawic ilosc pkt za ZK.
Powrót do mojej strony domowej
Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2007