English version

Obliczenia naukowe 2019-20

wtorek wyklad 10:15 w 5870, lab 12:15 w 2041(lab)

Konsultacje:

Patrz: Plan. (pokój 5010 - IV piętro - wieża północna przy schodach). w czasie sesji czy ferii tylko po uprzednim kontakcie.

Egzamin i ocena

Ocene planuję na bazie kilku prostych zadan obliczeniowych - w czasie semestru oraz małego projektu i pytan z teorii (czyli tego o czym mówilem na wykładzie). W czasie egzaminu trzeba zaprezentowac działanie programu do projektu, kilka rozsadnych testów (np. dla znanego rozwiazania - o ile takie jest) oraz odpowiedziec na kilka prostych pytan dotyczacych materiału z wykładu. Za zadania 50%; za projekt 25% za znajomosc wykladu reszta pktów.

Program najbliższego labu


Kilka skryptów Octave'a czy przykładowych plików C - będą się pojawiać stopniowo


Projekt

Literatura

  1. P. Krzyżanowski, Obliczenia inżynierskie i naukowe. Skuteczne, szybkie, efektowne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
  2. P. Krzyżanowski, Obliczenia naukowe. Skrypt w html. Wersja w pliku pdf dostępna tamże. Uniwersytet Warszawski. 2010.

Lab

Program labu

(kolejne punkty dodawane przed odp. zajęciami) Wszystkie laby będą/zostały opisane na angielskiej wersji strony do zajęć: strona po angielsku . All labs are described on the English version of this page.
  • Podstawy octave'a przypomnienie - octave jako kalkulator naukowy, operator dwukropek :tworzenie macierzy, wektorów, zapisywanie/czytanie do/z plików w obu formatach - tekstowym i binarnym, tworzenie macierzy z podmacierzy, wycinanie podmacierzy itp, podstawowe operacje na macierzach - mnożenie, dodawanie,transponowanie, funkcje od macierzy, normy wektorów/macierzy, ewent. rozwiązywanie układów równań liniowych, LZNK (liniowe zad najmniejszych kwadratów) itd Zad 1 Utwórz dowolne macierze 3x4 A i 3x5 B - a następnie macierz 3x8 C której pierwsze 3 kolumny to A a kolejne to B. Teraz z tej macierzy 'wytnij' podmacierz D składającą się z 1 głównego minora tzn 3x3 od C(1,1) do C(3,3). Zamień kolejność kolumn D. Wstaw D z powrotem do C jako główny minor. Policz sin od D. Zapisz D do pliku (binarnego i ASCII) - zamień element D(1,1) na -100 i wczytaj nową macierz do octave'a jako DD. Policz normy (różne) macierzy DD. Zad 2 Policz dyskretną normę max od (sin(x))^2 na [0,1] (wektorowo)
    matbasic.m

  • Skrypty, m-pliki octave'a, źródła w C

    (dodawanych w miarę postępu wykładu/labu)
    Tutaj link do stron Octave'a (skąd można ściągnąć kolejną dystrybucje - pod linuxa czy windows)
    octave-forge - rozszerzenia octave'a

    Skrypty m-pliki octave'a

    matbasic.m - przykładowy skrypt z tworzeniem macierzy, rozwiązywaniem ukł .r. liniowych itd Wywołujemy komendą matbasic (z octave'a)- modyfikujemy w środowisku octave'a lub dowolnym edytorem tekstowym np wywołując gedit matbasic.m (z linii komend unixa np z terminala lub z listy aplikacji)

    Projekt

    na stronie w wersji angielskiej: English version of this page. Można zaproponować swój projekt - należy krótko go opisać precyzując zadanie, jego dyskretyzację etc w szczeg. co trzeba konkretnie obliczyć.

    Powrót do mojej strony domowej


    Ostatnia aktualizacja: 20 luty 2020

    Dziś jest