O autorze

Nazywam się Tomasz Idziaszek i jestem programistą zorientowanym na praktyczne aspekty algorytmiki. Na Uniwersytecie Warszawskim uzyskałem tytuł doktora nauk matematycznych w dziedzinie informatyki. Jestem miłośnikiem konkursów programistycznych, jako ich uczestnik, organizator i popularyzator. Piszę i redaguję książki i artykuły na temat algorytmiki i informatyki.

Poniżej znajdują się dokładniejsze informacje na temat tego, czym się zajmuję. Kliknięcie strzałek występujących po niektórych akapitach odsłoni jeszcze więcej szczegółów.

Konkursy programistyczne

Z informatyką konkursową jestem związany od 2002, najpierw jako uczestnik zawodów programistycznych, a następnie jako ich organizator. Byłem finalistą konkursów indywidualnych (Olimpiada Informatyczna, TopCoder, Google Code Jam, Potyczki Algorytmiczne) oraz zespołowych (mistrzostwa Polski, Europy Środkowej, Wielkopolski, Deadline24). W 2005 roku reprezentowałem Uniwersytet Warszawski na Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbywały się w Szanghaju.

Aktualnie zajmuję się organizacją konkursów, głównie jako sędzia i autor zadań. Byłem sędzią głównym Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym. Układałem zadania do wszystkich edycji konkursu Potyczki Algorytmiczne, których nie byłem finalistą. Byłem odpowiedzialny za przebieg merytoryczny dwóch edycji 24-godzinnego konkursu Asseco Programming Marathon24. Ponadto współpracowałem przy zadaniach do Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym, konkursu Yandex.Algorithm, kilku edycji Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej i konkursu Topcoder Open 2018. Od strony technicznej uczestniczyłem w przygotowaniach do organizowanych w Polsce Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym oraz Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej.

Od 2013 roku jestem sekretarzem naukowym Olimpiady Informatycznej dla licealistów, czyli dbam o propozycje zadań, które pojawią się na zawodach. Ponadto biorę udział w opracowywaniu zadań oraz redagowaniu olimpijskich publikacji i przygotowywaniu filmów, w których omawiane są rozwiązania zadań. Od 2007 roku jestem członkiem kadry na corocznym Obozie Naukowo-Treningowym im. Antoniego Kreczmara, przygotowującym licealistów do startu w olimpiadzie. Brałem też udział w przygotowywaniu zadań na inne obozy.

Prowadzę również zajęcia i wykłady dla licealistów i studentów przygotowujących się do startu w konkursach programistycznych. Wykładałem na krajowych i międzynarodowych obozach programistycznych w Polsce, Brazylii, Boliwii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie, m.in. na letnim obozie na Uniwersytecie w Campinas i obozie dla regionu karaibskiego w Hawanie. Prowadziłem też wykłady z algorytmiki konkursowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Jestem również autorem i redaktorem książek dla zawodników przygotowujących się do startu w zawodach programistycznych. W 2012 roku została wydana książka W poszukiwaniu wyzwań, zawierająca wybór zadań z konkursów programistycznych organizowanych przez studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Zawiera ona m.in. opis jednego z moich ulubionych zadań algorytmicznych. W 2015 roku został wydany drugi tom W poszukiwaniu wyzwań 2, zawierający opis wszystkich zadań z Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym z lat 2011–2014. Z kolei w 2018 roku z okazji 25-lecia Olimpiady Informatycznej wydana została książka Przygody Bajtazara zawierająca wybór 50 zadań z wszystkich edycji Olimpiady. Książka ta zdobyła nagrodę główną w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego na Informatyczną Książkę Roku 2019 w kategorii publikacji popularnonaukowych i podręczników.

Programowanie

Aktualnie współpracuję z firmą Codility, która dostarcza platformę pozwalającą na sprawdzenie kompetencji programistów. Zajmuję się przygotowywaniem zadań oraz rozwijaniem oprogramowania. Na stronie internetowej Codility znajduje się również dział treningowy.

Wcześniej pracowałem w takich firmach jak CodiLime (gdzie organizowałem konkurs Asseco Programming Marathon24 oraz uczestniczyłem w kilku mniejszych projektach) i Advanced Digital Broadcast (gdzie pisałem oprogramowanie dla dekoderów telewizji cyfrowej). Odbyłem również trzymiesięczne praktyki w Dolinie Krzemowej w firmie NVIDIA, specjalizującej się w kartach graficznych.

Popularyzacja nauki

W latach 2010–2015 byłem redaktorem działu informatyki popularnonaukowego czasopisma Delta, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski. Aktualnie czasopismo ukazuje się co miesiąc równolegle w wersji papierowej oraz elektronicznej. Napisałem do niego ponad 70 artykułów, głównie zawierających rozwiązania zadań z konkursów programistycznych, ale również bardziej ogólne na temat architektury i historii komputerów.

Okazjonalnie daję też wykłady na tematy naukowe. Dotychczas można mnie było spotkać na Szkole Matematyki Poglądowej i konwencie Avangarda.

Wykształcenie

Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego uzyskałem stopień doktora nauk matematycznych w dziedzinie informatyki. Moja praca Algebraic methods in the theory of infinite trees przygotowana pod kierunkiem dra hab. Mikołaja Bojańczyka dotyczyła związków pomiędzy algebrą, logiką i teorią automatów rozpoznających języki drzew nieskończonych.

W czasie studiów doktoranckich prowadziłem zajęcia ze studentami w ramach stypendium stażysty, a następnie jako asystent naukowy. Tematyka zajęć obejmowała algorytmy i struktury danych, kompilatory, systemy operacyjne, algebraiczną teorię języków, inżynierię algorytmiczną i interfejsy. W ramach wymiany naukowej przez trzy miesiące pracowałem na Uniwersytecie w Hasselt (Belgia).

Hobby

W wolnych chwilach lubię grać chwytliwe kawałki na pianinie i słuchać polskich i brytyjskich słuchowisk radiowych. Aby pozostać w formie, staram się regularnie biegać (w 2017 ukończyłem maraton, a w 2018 triatlon w górzystym terenie na dystansie 1/4 Ironman) i gram w badmintona.

Kontakt

Mój adres mejlowy to tomasz@algonotes.com.