Wydział MIM Uniwersytet WarszawskiFaculty of MIM University of Warsaw

Wyszukiwarka

Pomiń menu

Bioinformatyka i biologia systemów

Bioinformatyka jest stosunkowo młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, zajmującą się zastosowaniem technik przetwarzania danych w badaniach nad problemami biologicznymi. Takie projekty, jak Human Genom Project, czyli próba odczytania informacji zapisanych w ludzkim genomie, nie byłyby możliwe bez użycia nowoczesnych metod informatyki i matematyki. Umiejętność pozyskiwania istotnych informacji z ogromnych hurtowni danych staje się obecnie bardzo ważna nie tylko w pracy badawczej, ale także w wielu praktycznych zastosowaniach z zakresu biologii, biochemii czy medycyny. Rośnie więc zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie bioinformatyki zarówno w placówkach naukowo-badawczych, jak i komercyjnych.

Wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom, po raz pierwszy w roku akademickim 2008/09 stworzyliśmy możliwość studiowania bioinformatyki na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie tych studiów zdobędziesz ogólną wiedzę z zakresu biologii, fizyki, chemii, matematyki i informatyki - wiedzę, dzięki której znajdziesz później zatrudnienie jako specjalista w zakresie metod bioinformatycznych w różnych instytucjach naukowych zajmujących się zarówno naukami biologicznymi, jak i medycznymi czy rolniczymi oraz w firmach komercyjnych, zarówno o profilu biotechnologicznym, jak i farmaceutycznym. Poznasz różne metody bioinformatyki i biologii systemów oraz nauczysz się je wykorzystywać zarówno w badaniach, jak i w praktycznych zastosowaniach, takich jak na przykład diagnostyka medyczna. Zachęcamy Cię do zapoznania się z treściami programowymi poszczególnych przedmiotów oraz z całością Informatora o tych studiach.

Studia licencjackie przygotują Cię także do podjęcia studiów drugiego stopnia w zakresie bioinformatyki. Planujemy je uruchomić w roku akademickim 2011/12, aby stworzyć Ci możliwość dalszego rozwoju. Możesz zapoznać się z siatką zajęć oraz sylabusami.

Studia bioinformatyczne mają charakter interdyscyplinarny. Z tego powodu bioinformatyka nie jest zwykłym kierunkiem studiów na UW. Jest to tak zwany makrokierunek. Oznacza to, że będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników różnych wydziałów, m.in.: Wydziału Biologii, Wydziału Fizyki oraz Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Zajęcia będą odbywać się głównie na tych wydziałach. Nie martw się jednak, znajdują się one blisko siebie w obrębie tzw. Kampusu Ochota, nie będziesz więc musiał jeździć po całej Warszawie.

Mamy nadzieję, że studia bioinformatyczne staną się dla Ciebie prawdziwą przygodą intelektualną, podróżą w różne obszary nauk ścisłych i przyrodniczych. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że są to studia dość wymagające. Już na pierwszym roku otrzymasz solidne podstawy teoretyczne na rocznym przedmiocie Podstawy chemii i semestralnych: Podstawach fizyki, Wstępie do biologii, Wstępie do informatyki. Odpowiedni warsztat matematyczny zapewnią przedmioty Rachunek różniczkowy i całkowy, Rachunek prawdopodobieństwa, a warsztat informatyczny - Algorytmy i struktury danych. Drugi rok to m.in.: duży roczny przedmiot Biologia molekularna z genetyką oraz egzamin certyfikacyjny z języka obcego. Na trzecim roku m.in. przygotujesz pracę licencjacką w ramach pracowni licencjackiej. Zachęcamy Cię już teraz do zapoznania się z godzinową siatką zajęć.